Frýdštejn - Kozlov - Trutnov (Liberecký kraj)

Občas je zvláštní srovnat si v hlavě ten paradox jezdit někam běhat, když člověk může vyběhnout z domu a nemusí nikam cestovat, nebo něco plánovat. Já věřím, že většina z nás má v sobě kočovné, dobrodružné ba i průzkumné geny (kromě těch běžeckých) a vyrážet na neznámá místa, má hlubší význam, než pouhé zlepšování kondice.

Tentokrát jsem se rozhodl vytáhnout paty ze Středočeského kraje a zamířit do Libereckého. Počasí se umoudřilo a nabídlo nám tu nejintenzivnější kombinaci chladu a ostrého slunce s praskáním zmrzlého sněhu pod nohama, no prostě nálož radosti pro veškeré vaše smysly.

 

STÁHNOUT MAPU KML

STÁHNOUT MAPU GPX

 

Naše poslední putování pro rok 2016 začínalo ve vesnici Frýdštejn. Jen co jsem našel trasu, jako kdyby člověk zapadl do zajetých kolejí, nohy najdou rytmus, srdce se rozpumpuje a smysl pro dobrodružství otevře ospalé oči. Zřícenina hradu Frýdštejn nám neodhalila svoje tajemství, jelikož vchod byl zamčený a tak mi nezbylo nic jiného než ocenit to krásu z dálky. A tak jsem vyrazil po mírně namrzlé cestě, po červené, pryč z Frýdštejnu a šupem k zřícenině hradu Vranov. Nevím, proč se tato cesta jmenuje zlatá stezka, jelikož by to měla být boží stezka. Ranní průsvit sluníčka a ‚kličkovací‘kroky brzy vykouzlily úsměv na mé tváři a já zapomněl, že mne čeká 35km s 1700m převýšením a vystřelil vpřed. Výhled na Malou Skálu zahalenou v mlze neodpovídal předpovědi počasí a byl jsem trochu zklamaný. Přesto jsem doufal, že než se propletu údolím, sluníčko vykoukne nahoru a posvítí mi na cestu. Krátká exkurze podél Jizery a pak ostře doleva do prvního stoupáku. Nohy se cítily dobře a tak jsem to zkusil vyběhnout. Částečně se zadařilo a tak jsem byl mile překvapen, že moje kondice už dohání můj smysl pro dobrodružství. Na vrcholu budete mít hned několik možností určit si směr a pokochat se. Co to bude - doprava na Chléviště nebo doleva na Tyršovu skálu? Ani jedno vás nezklame a tak pokud nespěcháte, doporučuji obojí, stojí to za tu námahu.

                                 - POHLED NA ČESKÝ RÁJ Z JINÉ PERSPEKTIVY -

Po krátkém seběhu do Besedic a po asfaltové silnici přes Koberovy a Hamštejn, budete opět stoupat k oblakům a mířit do lesů. Tahle sekce je naprosto boží. Poběžíte přes Hamštejnský hřeben a po levé straně uvidíte zasněžené vrcholky Krkonoš a po pravé, Český ráj. Kilometry se vám budou ztrácet pod nohama a vy budete brzo odměněni zastávkou u rozhledny Kozákov, kde je nádherný, téměř 360 stupňů dokonalý, výhled na přírodu tohoto kraje. Následuje prudké klesání do vesnice Loktuše, kde každý krok klouže a ustlat si na této cestě by bylo asi ‚game over - takže, spěchejte pomalu. Jen co se člověk nadechne, už bude zase stoupat, tentokrát k zřícenině Rotštejn. Pak vás čeká nádherná stezka přes a skrze Klokočské skály a šupem dolu zpět k toku řeky Jizery. U Dolánek, podél starého statku, na vás ‚bafne‘ poslední, extra náročně-vražedný, stoupák, co vás přivede k začátku naučné stezky Drábovna. Ač už jsem byl v tuhle chvíli unavený a dojížděl poslední zásoby jídla a pití, tak tahle část vás nechá zapomenout na všechny bolesti. Zbývá už jen krátké seběhnutí do Voděrad, a pak vysvobození ukazatelem 1km Frýdštejn. Bohužel je to převážně do kopce, ale ten už je opravdu poslední a dá se běžet a tak už nemusíte šetřit síly, protože budete za chvilku v cíli.  


A kam příště?

KVALITA ZÁŽITKU

5/5

Zřejmě padne řada na Ralsko. Tahle část Čech mi ještě chybí do atlasu stezek v blízkém okolí, a tak je na čase zjistit, jestli si ještě pamatuji něco z toho, jak to tam vypadá. Jezdívali jsme se tam koupat jako prckové a teď se na tu krajinu podívám za běhu, očima dospělého, pod přikrývkou mrazu a sněhu. Uvidíme jaké budou moje dojmy.

A co vy, kam vás letos nohy zanesou?

Na jaké dobrodružství se chystáte?

Přeji všem, ať s vámi ten Nový rok pěkně vyběhne,

Jiri (the born to run legend)

Over and out…