HRUBOSKALSKO - ČESKÝ RÁJ

Stejně jako posledně v Kokořínsku, i Český ráj má spoustu kouzelných zákoutí. Já se však nerad vracím po vlastních stopách a tak je vždy těžké naplánovat trasu tak, aby člověk viděl všechno, co tento kraj nabízí… něco, jako kreslit domeček jedním tahem. Tentokrát to vyšlo na jedničku.

 

Stáhnout mapu KML

Stáhnout mapu GPX

Naše putování začíná, jen co otevřete dveře auta. Zaparkovat se dá snadno zleva od Všeňského kostelíku, který uvidíte již zdálky. Žlutá trasa i informační cedule je doslova na dosah ruky. Obléknout, obout a zahučet do lesa je hračka. Stále po žluté a ostře doleva u studánky Sv. Marie. Cesta je místy úzká, ale dostatečně značená, abyste nebyli dlouho na pochybách, jestli běžíte správným směrem. Brzy se objevíte u zříceniny hradu Kozlov. Krásné místo, které vás vrátí do dětství a na prosinec navodí vánoční pohádkovou náladou. Avšak my nezastavujeme, pouze projíždíme. Pořád po žluté doběhneme k Raisově vyhlídce. Když budete mít kliku na počasí, tak vám bude připadat, že odtud vidíte celé Čechy. Pokochat, nadechnout a běžíme dál.

                 - OBLÍBENÁ TURISTICKÁ ZASTÁVKA ROZHLEDNA HLAVATICE -

Brzy budete přibíhat do Hruboskalska. Jak to poznáte? Stoupák a pořádný, ale čeká na vás skalní vyhlídka Hlavatice a ta je naprosto boží. Po schodech šupem dolu a na hranici lesa doprava, směrem na hrad Valdštejn. Bohužel tohle místo působí trochu uměle, nic z toho, co já rád… bič a pryč. Mé zklamání brzy vysvobodil rozcestník u Kavčínu. Z asfaltového sevření mne propustil na krásnou lesní stezku a přeskakováním i podlézáním stromů, jež polámal silný vítr, mě obdaroval. Tenhle segment Hruboskalska je obzvlášť oblíbený mezi horolezci a naprostá pastva pro oči i radost pro nohy. Ohromná skaliska, průsmyky, schody nahoru dolu a kličkovaná mezi kořeny, co víc chtít? Pak vás čeká pár pramenů a studánek, i když já se neodvážil je otestovat a radši běžel dál.

                                         - VÝHLED NA ZÁMEK HRUBÁ SKÁLA -

U Mariánské vyhlídky, kde je úžasné panoráma a pohled na zámek Hrubá Skála, jsem na chvíli zvolnil krok. Pak následovala kratší cesta po silnici kolem informačního střediska Bukovina, kde je to tak krásný, až jsem se rozhodl udělat si rozinko-pauzu a doplnit nádrž. Po krátkém posezení jsem vyrazil zpět na zpevněnou cestu kolem vyhlídky „Na Kapelu“ a „U Lvíčka“ až k rozcestníku Jižní sedlo, kde se odbočuje na modrou. Odtud je to pořád silnice. Přes vesnice Kacanovy, směrem na Olešnici a následně Pohoří doběhnete až k vyhlídce na Bezděz. Je trochu zašitá, ale je tam, i když na Bezděz, kvůli mlze, vidět nebylo.  Potom vás už čeká jen jedna silně rozježděná cesta do cíle. Po pár minutách se vyloupnete z lesa a jste zpět u kostela ve Všeni. Trasa není příliš dlouhá, ale o to máte více času se kochat, tak si to užijte. A kam příště?            

KVALITA ZÁŽITKU

4.5/5

Počasí je na prosinec netradičně teplé, zdraví drží, nohy sílí a tak zkusíme zabrousit na sever do hor. Poslední den v roce 2016 musí stát za to… a tak vyrážím do Frýdštejnu, na 35km dlouhý okruh, s 1700m převýšením. Brzy mne čeká návrat do každodenního kolotoče života a ta energie pro dlouhé běhy a následovně nutná regenerace, bude opět nedostatková. A tak tahle výzva bude jízda, strach i vzrůšo. 

Krásný zbytek vánočních radovánek a zas příště někde v ráji českém i mimo.

Jiri (the born to run legend)

Over and out...