Středočeský kraj - Západní Kokořínsko

Ač mne mapy.cz trochu vodily za nos a mrazivé počasí nedovolilo dlouho odpočívat, i tohle dobrodružství mělo své kouzlo. V Kokořínsku je opravdu krásně, takže zažít tohle prostředí 2x za sebou je příjemná záležitost. Navíc, tentokrát jsem měl dva toulavé čtyřnohé průvodce pro lepší náladu a pestřejší zážitky, takže se běželo skoro samo.

 

Stáhnout mapu KML

Stáhnout mapu GPX ←

                            - 40KM TOHO NEJLEPŠÍHO ZE ZÁPADNÍHO KOKOŘÍNSKA -

Naše putování začíná v Romanově, kde je celkem snadné zaparkovat kdekoliv a nikdo si s tím neláme hlavu. Začátek je pěkně klikatý a žlutobílá značka se dá v ranním šeru a mlze snadno přehlédnout. Stezka je tak akorát široká pro jednoho, jako kdyby někdo věděl, co je opravdový trail? Tahle počáteční sekce, která se dále napojuje na zelenou, je super pro nastartování nohou a probuzení hlavy na dlouhou štreku. Nebude trvat dlouho (6km+) a doběhnete k první odměně - Zkamenělému zámku, kde na laně můžete prověřit svoji odvahu při výstupu na první vyhlídkové místo. Pokud vám bude počasí přát, tak snad uvidíte víc než dalekosáhlou, nic neprosvítající, mlhu. Ano, já takové štěstí neměl, tak třeba příště. Po seběhu do Konrádova a trochu asfaltky, zahučíte opět do lesa. Čeká vás záludná změna směru ze zelené na žlutou. Tuhle sekci jsem nějak minul, když jsem si moc užíval lehké klesání a hlídal kořeny pod nohama. Každopádně je snadné se po modré dostat zpět na původní trasu, ač budete ochuzeni o pár skalisek, věží a jeskyň. Když jsem se opět vyloupl na žluté a následovně modré, moje hlava už přestala polemizovat nad tím, kde se stala chyba a soustředila se na to, co mne čeká dál… to je ta výhoda dlouhých běhů.

                - NA ŘÍPSKÉ VYHLÍDCE -

Řípská vyhlídka byla opět zahalená mlhou, ale i tak to tam bylo krásné, jelikož celá sedí na obrovském kamenitém útvaru. Cesta i způsob, jakým stromy a křoviska dokáží zapustit svoje kořeny i v těchto těžkých podmínkách, je těžké popsat, jako by to ani nezapadalo do tohoto kraje.

Skrze kouzelné Nedvězí, podél jeskyně Wernerovka a pořád po žluté, se dostanete až do Osinalice. Zde jsem narazil na svého prvního průvodce, černobílou kolii (Oswalda). Naivně jsem myslel, že se ode mne odpojí a rozhodně jsem netušil, že se mnou bude absolvovat zbytek cesty, nebo že ho pak povezu domu, spolu s krátkosrstou jezevčicí, v kufru auta. Zippy, jak jsem ji pojmenoval, se k nám přidala na vršku kopce za Osinalicí, kde pronásledovala jednoho turistu, který jako já, skončil na krku se psem, kterého ani nezná. Ze Zippy se nakonec vyklubala sousedka kolie a oba psi jsou mezi místními proslulí svým smyslem pro dobrodružství.

A tak jsme ve třech běželi ke zřícenině Starý zámek. Kouzelné pohádkové místo pro přespání. Jak se tam ta kolie vyškrábala, bude navždy záhada, jelikož já jsem se trochu klepal strachy a Zippy smutně přihlížela, jelikož pro krátké nohy jezevčice by to byla kór sebevražda. Na silnici k zámku Vidim se Oswald rozhodl prohnat každé auto a já byl v očích řidičů považován za nerozvážného psovoda. Těžko vysvětlovat, že psi nejsou moji. U skalního stolu jsme si dali pauzu… no dali… já jsem potřeboval pauzu, psi jen kroutili hlavou, proč zastavujeme.

                                           - SPOLEČNÁ POUZA U SKALNÍHO STOLU -

Než na mne stačilo zamrznout, tričko už jsme zase pádili. Již nám zbýval jen kousek a tak, podél rybníku Stříbrník a přes vesničku Ráj, kde byly ty krásné chalupy, co vám vnucují myšlenku opustit betonovou džungli a odstěhovat se na venkov, jsme vystoupali do posledního kopce. Psy jsem průběžně ztrácel a zase nacházel, ale do cíle jsme dorazili v plném počtu. Poté jsem je naložil do kufru auta a místo obědu je vezl zpět do Osinalic, k majitelům, kteří si je zřejmě pořídili na krátkodobé pobavení. Už teď se mi po nich stýská. Konečně chápu, proč lidé běhají se psy a jednou si takového společníka do nepohody taky rád pořídím.


A kam příště?            

KVALITA ZÁŽITKU

4/5

Výběh za Ježíškem začíná v obci Všeň. Stezka je nabitá krásnými přírodními útvary, kopci a zříceninami. Valdštejn, Hrubá skála, Skalní město apod. - to vše bude moji ranní vánoční pohádkou a předkrmem vánočního veselí. Takže pokud nebudete masakrovat kapra a vyhlížet zlaté prase, tak se můžete přidat. Výběh bude okolo 8:00 ráno a kdo ví, co se stane tentokrát?

Jiri (the born to run legend)

over and out...