Středočeský - Kokořínsko-Máchův - kraj

Kdo by to byl řekl, že Kokořínsko-Máchův kraj bude taková mlska. Úžasná trať a ještě lepší počasí! To mohlo znamenat jediné - dobití baterií a aktivní odpočinek tak, jak to jen zapálení běžci znají. Nenechte se odradit délkou trati (30km), nebo průměrným převýšením, jelikož míst, kde se prostě musíte zastavit, rozhlédnout se, vydechnout a odpočinout si, je dostatek.

 

Stáhnout Mapu KML

Stáhnout Mapu GPX

Kokoř.jpg

Naše putování a začíná na okraji vesnice Romanov, kde lze zaparkovat skoro na turistickém rozcestníku. Trať vás hned vtáhne do lesa a smysl pro dobrodružství vystřídá každodenní starosti. Začátek a konec mají stejný půvab, jelikož se musíte prosmyknout skrze Průsečné skály, abyste seběhli do rokle Močidla. Roztáhnete plíce, najdete svoje tempo a hned tu bude první stoupák do vesnice Sedlec. Trocha asfaltu a už zase uháníte do rokle. Pokud jste si někdy zaběhli Borecký půlmaraton, tak tuhle část trati okamžitě poznáte. Všude kam se podíváte, jsou vidět pískovcové skály, a že si jich užijete. V rokli je sice chládek, ale stěží to budete vnímat. Jeskyně Barcalína, Vrbodol, údolí Kočičina... no budete kroutit hlavou, zleva doprava, jak na tenisovém zápasu. Stezka se pak klikatí podél potůčku Pšovka. Tento úsek je k sežrání. Studánka s pramenitou vodou, jeden rychlý přeběh silnice a po směru toku až k přírodnímu koupališti Harasov. Když se vám podaří tam být při ranním svitu slunce, tak si dejte na chvíli pauzu. Pořádně nasákněte ten výhled, jelikož následující úsek není zase tak jedinečný.

                                     - U PŘÍRODNÍHO KOUPALIŠTĚ HARASOV -

Jen co vyběhnete malý kopec, objevíte se v obci Bosyně, kde budete míjet dva kostelíky. Ač nejsem velký fanoušek asfaltu, tak tentokrát mi tahle sekce opravdu sedla. Místní jsou sice trochu zvědaví, ale milí. Asi zde nejsou zvyklí vídat bláznivé běžce, ke všemu takhle z rána. Za chvíli na vás vykoukne ves Strážnice a budete, tentokrát po polňačce, uhánět zase do přírody. Bohužel čeká vás (jediný) špatný úsek na této trase, který se opravdu běžet nedá. Lesní technika nebo vojenské cvičení? No je to celkem peklo. Projít se to ale dá, tak hlavu vzhůru, jelikož přírodní park Rymáň čeká. Na asfaltové cestě si očistíte boty a skrze Dolní Zimoř zamíříte podél přírodní památky Želízky a Stráně do hlubin lesa. Stezka je zpevněná štěrkem a asfaltem a tak pokud vás bude trápit únava, tak si kotníky trochu odpočinou. Nemine vás Šemanovický důl, jeskyně Kostelíček a třešnička na konec - schody do nebes ke skalnímu útvaru Pokličky. Nebojte se, ten výhled stojí za to a to nejnáročnější už máte za sebou. Závěrečný úsek je snadný výklus zpět k Průsečné skále a jste doma. A teď je řada na vás.

 

Kdo se vydá v mých stopách?


A kam příště?

KVALITA ZÁŽITKU

4/5

Jak se ukázalo, mapy nelžou a tento kraj je opravdu velký. Takže to bude buď okolí Ralska (kousek od Bělé pod Bezdězem) anebo se vydáme severním směrem, opět od Romanova, prozkoumat co se tam skrývá v lesích... poraďte mi. Když by se někdo chtěl přidat, tak se hlaste. Nevím, možná se to dá zvládnout i na kole? Avšak když poběžíte, tak vás většinou nic nezastaví. Možná jen místní myslivci, ale ti mi tentokrát do cesty položili jen tři divočáky, takže snad ještě rozeznají zvěř od člověka, až zase budou střílet.

Pohyb je ten nejkrásnější vánoční dar.

Tak ať vám to nadále běhá!

 Jiri (the born to run legend)

Over and out…