FLEXIBILITY iQ → 2017 - 2018 Progressss...

Konečně nadešel čas překontrolovat efektivitu mého ročního snažení. Chtěl bych vám vypsat všechny svoje výmluvy, proč výsledky nejsou tak ohromující, ale nebudu ztrácet čas. Priorita pro 2017 byl oběh republiky a energie ani prostoru pro protahování moc nezbylo, obzvlášť ve stanu. Nakonec výsledek je z mého hlediska slušný. I když rozsah pohybu se nijak dramaticky nezměnil, síla, kterou mám v konečném bodě pasivní flexibility, značně přibyla. Tuto zásluhu připisuji především svému chytřejšímu programování posilování i více zapojení protahovacích pozic do pohybového tréninku, či každodenního života. Kdo mě zná, ví, že pro mě je nejdůležitější vyváženost všech aspektů tréninku, než excelovat v jednom odvětví, a tak hodlám i nadále spěchat pomalu, ale jistě.


Tak jak to dopadlo?

Pojďme se podívat…

  •  BRIDGE

Se záklony je to pro mě všeobecně boj. Nemám tolik strach o flexibilitu páteře, jako ta moje záhadná ramena. Ještě se mi nepodařilo úplně odčinit chyby předchozích let způsobené přetížením pravého ramena z doby práce u britské pošty, posedlostí hraní počítačových her, tenisu, tancování a podobně. Rok od roku se to lepší, i když ten proces je tak 10x pomalejší, než bych rád. Pozice rukou nad hlavou, nebo za zády jsou pro mne občas loterie a sem tam člověk trénuje i skrze bolest. Taková je daň za blbost předchozích let, ale lákadlo nových dovedností a posilovacích blbnutí, do kterých bych se chtěl ještě v budoucnu pustit (chůze ve stojce, walkover, muscle up, hod oštěpem atd.), mě nutí nespokojit se současným stavem.

Before after Bridge Focus 2017 - 2018.jpg

Hodnocení:

Menší zlepšení, především retrakce ramen a stabilita v externí rotaci stojí za povšimnutí.


  • PANCAKE

Ještě se mi nepodařilo rozlousknout záhadu stoprocentně příjemného protažení v této pozici. Někdy mi to tak sedne, že bych se nejradši nezvedal a jindy je to mučení. Každopádně i v této pozici slavím častěji úspěchy a proto ji rád využívám i pro běžné sezení na zemi. Otevření boků je pro mě ještě nedokončený projekt, ale přibližuji se čím dál více a i proto jsem si poslední dobou začal hrát s pozicí rozštěp. Jó vnitřní stehna občas stávkují, ale moje vůle je nezlomná :-)

Before after Pancake 2017 - 2018.jpg
20190103_124833.jpg

Hodnocení:

Opět mále zlepšení a lepší sebevědomí. Více je potřeba protahovat vnitřní stehna a zapojit posilovaní na přitahovače i boční hýžďovo-prdelní svaly pro externí rotaci. Rok nebo dva (pěkně prosím) a měl bych si pohodlně lehnout bez hrbatých zad.


  • FORWARD BEND

V této pozici jsem se rozhodl přejít na variantu ve stoje a využít pomoci kamarádky gravitace. Spousta úsilí mě stojí přesvědčit tělo, ať povolí ty tvrdohlavé zadní stehenní svaly, ale jinak je tohle moje oblíbené protahování (a to jsem předklony nesnášel). Spousta využití této flexibility do pohybových tréninků (žabáci, oslíci, slon, hvězda, press to handstand atd.), posilování (floor pike pulses, skin the cat), nebo sbírání lega po našem prvorozeném dědici trůnu. Jinak řečeno, pocit zděšení vystřídal pocit těšení… teda pokud to nepřepálím, což se taky občas stane.

Hodnocení:

Max. spokojenost nic nehodlám změnit, pouze dopilovat kvalitu a nebýt přehnaně ambiciózní.        


  • PROVAZ

Ach ten PSOAS… svádíme spolu gigantický boj mravenčího pokroku, ale konečně mám trochu navrch. Musel jsem sice ubrat v nadšení a přidat více posilování a nešidit přípravné cviky, ale vyplatilo se. Síla se zlepšila a nerovnosti mezi levou a pravou stranou se téměř srovnaly. Je ještě co ladit a sprinty, nebo skákání mě vždy připomenou, že narážím do rozsahu, který mi ještě není vlastní, a proto je potřeba makat dál. Další příjemný přenos z posílení této pozice je také zlepšené držení těla, především v oblasti spodních zad.

Hodnocení:

Rozsah téměř stejný, ale větší síla a stabilita. Vyrovnání nerovností Levá/Pravá a menší vyosení pánve.

Bacha provaz… jdu ti po krku.    


 Je ještě spousta dalších zlepšení, ale o těch není třeba se rozepisovat, jelikož se stejně většinou promítnout do finálního výsledku těchto pozic. Mám v plánu i nadále pokračovat v tomto ročním protahovacím zhodnocením nejen pro sebe, ale i mé ovečky z Flexibility iQ a těším se, kam se zase za rok posunu. Zřejmě opět nenaplním svoje ambice… ale na to abych se nezlepšil, tak na to ještě nemám věk ani žaludek, a chuť si hrát, bez omezení a strachu z neznámých rozsahů, mě rozhodně neopouští. Jdu si odjet denní sérii, a držím vám palce gumy, nevzdávejte se.

Jirka over and out….