MR. Freeze - Letní trénink pro zdravou zimu

Minulý rok, touto dobou, jsme pořádali náš druhý pohybový kurz a jeden z těch konceptů, co lidem naháněl husí kůži, bylo otužování. Nevím, odkud se bere ta nenávist ke koupání ve studené vodě, ale když bych si měl vsadit, tak tipuji, že je to otázka strachu z neznáma i obětování každodenního pohodlí, jež tato doba dává plnými hrstmi. Přijde mi hodně žalostné, jak v současné době remcáme pokaždé, když se teploty trochu vychýlí z normálu. Proto jsem se rozhodl sepsat pár rad pro začínající rampouchy, ať vás vidím více s úsměvem na tváři, než nudlí u nosu.  

 POHYBOVÝ KURZ Č.2 → KOUPALIŠTĚ NAPÁJENÉ HORSKÝM POTŮČKEM "TICHÁ ŘÍČKA". KRÁSNÁ VZPOMÍNKA, VÝŽIVNÁ ZKUŠENOST A NEZAPOMENUTELNÁ ZÁLEŽITOST. 

Chtěl bych pro vás všechny, abyste si dali alespoň jeden rok na to vyzkoušet, jaký pozitivní přínos tato činnost může mít pro vaše zdraví, regeneraci i jak zbytečné jsou vaše obavy. I jeden rok otužování může navždy změnit váš přístup k němu, takže v krátkosti - tady jsou moje 3 důvody, proč já pokračuji i nadále v tomto rituálu:

Strach - Dobrý sluha a špatný pán. Spousta z nás nikdy neprožije ten vytoužený život pro strach z neznáma, který má své kořeny v učení společnosti založené na propagaci pohodlí a bezpečí. Avšak jen málokdy je strach oprávněný a situace tak vážná, jak jsme si ji představovali, jak nás učili. Zachovat si v tom kritickém momentě, kdy jsme v sevření strachu, klidnou hlavu a řešit problém logickým postupem se snadno říká. Pokud se člověk strachu nevystavuje dostatečně často, zapomene kroky procesu, které vedou k ovládaní mysli. Není proto divu, že postupem času ztratí svoje sebevědomí. Studené sprchy a koupání ve studené vodě jsou každodenní příležitostí, jak pracovat na ovládání své mysli, jelikož pocity, které zažíváme při počátečním šoku, jsou identické k reakci strachu za jakékoliv situace. Z tohoto důvodu jsou studené sprchy a celoroční plavání v Jizeře můj nástroj č.1 pro pochopení reakce strachu… a že je čeho se bát v proudu ledové řeky uprostřed ledna.

Imunita - Nebude dlouho trvat a teplé měsíce budou pryč. Pohodlní, líní lidé současné doby s mizernými stravovacími návyky a ještě horší spánkovou hygienou, začnou prskat všude kolem sebe, jelikož jejich těla jsou slabá - ano, moje definice síly, není jen o tom, kolik kdo zvedne. Nevím jak vy, ale já nehodlám padnout na hubu kvůli bacilům. Jelikož nemůžu vystoupit z rozjetého autobusu, nebo metra, abych se těmto "prskalům" vyhnul, jediné co mi zbývá, je nasadit svoje brnění. Je všeobecně známé, že otužování posiluje imunitu. Být nemocný je pro mě luxus a zároveň jsem hrozný pacient, takže otužovat se pro mne není volba, ale spíše nutnost a povinnost, v zájmu všech a také pro udržení jídla na stole.   

Regenerace - Je spousta vědeckých názorů na placebo efekt otužování pro zlepšení regenerace, ale moje osobní zkušenost i zkušenosti druhých, se kterými jsem se nad tímto tématem rozprávěl, jsou jenom pozitivní. Proto když se bavím o Jizeře, co nám teče za domem, mluvím o ní jako o živé vodě. Pořádné prochladnutí až na kost mě už vytáhlo z více než jednoho přetrénování, nebo zranění. Prokrvení organismu, které člověk zažije, když vyleze z vody, je jako pocit rychlo-dobití energie a probrání smyslů... no řekněme, že prozatím jsem nenašel nic, co má obdobně silný efekt s minimální časovou investicí.      


Jako všechno v životě, otužování vám může pomoci nebo ukázat svoji temnou stránku. Pokud nebudete respektovat ledovou vodu a tělo postupně připravovat, můžete stejně tak onemocnět, jako ožít. Člověk je tvor teplokrevný a stres z chladu se snadno překlopí z pozitivního vlivu na negativní.

Než do toho vletíte po hlavě, aneb jak říkám - „Do not just do it“, tady je pár nápadů, jak začít:

  • Sprcha 

Jedna z těch věcí, co většina z vás má doma :-) to znamená, že prostor pro výmluvy je nula. Zároveň napustit vanu, zajet k jezeru, nebo k řece není vždy možné. Sprcha je také to nejjednodušší a nejméně náročné řešení pro seznámení s pocitem chladu.

Pokud chcete začít extra opatrně, nejprve smočte tělo ve vlažné vodě, potom otočte na studenou. Zabráníte nebo zmírníte tak šokovou reakci. Ideálně 3-5 minut každé ráno, kdo chce, může i častěji. Když jsem začínal a měl pocit, že se čas zastavil, vybral jsem si vždy písničku, co měla okolo toho časového rozptylu a ať už jsem mrzl, nebo byl v pohodě, věděl jsem přesně, kdy mohu vyskočit ven. Uvolnit ramena a dýchat normálně - je to jen studená voda. Já osobně vanu na studené koupele nepoužívám, jelikož skladovat led, nebo čekat, než se napustí dostatek vody, tak abych mohl ponořit celé tělo, mi přijde ztráta času i peněz.

  • Jezero - Řeka 

Já upřednostňuji řeku. I když proudící voda vám rychleji sebere teplo z těla. Řeky bývají mnohem čistější než Jezero a jedna taková je 300 metrů od mého domu, takže není co řešit. Pravda, je snazší jen ležet ve vodě po určitý čas, jelikož člověk ztrácí méně tepla, já však upřednostňuji plavání. Ne proto, že jsem blázen, ale pro ten pocit pohybu, chladu, možnost se rozhlížet okolo na zasněžené břehy, odolat pokušení postavit se a vylézt z vody. Doporučuji alespoň 1x týdně chodit do řeky nebo jezera, jelikož ta náročnost chladu je mnohonásobně větší i když princip, jak ovládat vnitřní strach je stejný, jako ve sprše.

A proč se bavíme o otužování v srpnu?

Teď je ideální čas začít a pokračovat dál. Plavání nemusí být jen záležitost léta. Pokud začnete dnes se sprchami + plaváním, tak ten přesun k nižším teplotám nebude tak hrozný.

Držím vám palce a 24. Prosince sraz u Jizery?

Ještě jedna věc, než zapomenu. Lidi si budou myslet, že jste se zbláznili, nebo vám budou vyhrožovat smrtí a utonutím. Toto přesvědčení pramení většinou z jejich osobního strachu a pohodlí i neznalosti principů otužování. Proto důvěřujte více svým pocitům a jestli se opravdu hodně bojíte, choďte mrznout ve dvou.

Pokud potřebujete trochu inspirace, kam až to lze dotáhnout, doporučuji tohle: 

pořád je co se učit...

Teď mi v rukou přistála knížka a video kurz „Wim Hof Method“ a tak ji pro vás otestuji, i když jsem trochu skeptický vůči jeho metodám a praktikám, jelikož ten člověk, ač mluví o zdraví, z mého pohledu zdravě nevypadá. Nechci však soudit knihu podle obalu a jelikož se mnozí z vás zajímali o můj názor na jeho proces, tak jdu do toho dobrovolně povinně.

 

Jirka Kadeřábek,

Over and out…

 

P.S. Otužování je celkem snadný koncept na pochopení, ale uvést ho do praxe... no jsem na vás zvědavý a držím vám palce, tučňáci učedníci.