JSOU BAREFOOT BOTY VHODNÉ DO MĚSTA?

Jestli jste si někdy položili tuto otázku, tak je to zřejmě proto, že se dokážete ztotožnit s myšlenkou, že chodit naboso je důležité pro zdraví a sílu našich chodidel, ale pouze v přirozeném prostředí. Zřejmě máte strach, že:

  • městský povrch a tenká podrážka není nejlepší kombinace pro bezpečí nohou
  • potřebujete měkkou obuv, nebo podpatek pro celodenní pohyb v cementově asfaltovém prostředí našich měst a vesnic.

 

Tak se pojďme podívat na tuto problematiku trochu blíže a snad vás tento článek přesvědčí, že městské prostředí je to nejbezpečnější pro chůzi v bosé obuvi ALE…

 

Nejdříve trocha vědy…..ach jó. 

Naše chodidla jsou neuvěřitelně citlivá a umožňují nám tak vnímat povrch po kterém chodíme. Převážně na základě těchto informací náš mozek rozhodne o technice chůze (délce kroku, došlapu apod.) tak, aby pohyb byl co nejbezpečnější, ale zároveň nás nestál moc fyzické námahy. Tak jsme evolučně naprogramováni od doby, kdy jsme se napřímili, začali chodit po dvou místo čtyřech, museli šetřit cenné kalorie a boj s gravitací tak nabyl nových rozměrů.    

 

Co to má společného s barefoot chůzí ve městě?

„FEEDBACK“ (zpětná vazba a reakce na podněty nejen skrze chodidlo).

Pokud je povrch tvrdý a styl chůze á la „nevědomé třískání chodidly do země“, mozek obdrží signál pozměnit techniku na kratší měkčí došlap, narovnat se, uvolnit apod. Pokud daný jedinec se třískáním chodidel tvrdohlavě pokračuje dál, dostaví se bolest, co má za účel vrátit nás do reality „co takhle kdybys dával bacha, jak chodíš?“. Tvrdý povrch je vůbec skvělý učitel a ne nepřítel chůze či běhu. Čím tvrdší povrch, tím lepší zpětná vazba a chyby v technice se tak dají snadněji pocítit a poupravit, jen mít tu schopnost vnímat.

 

Proč MÁ většina lidí problém vnímat, co se jim POD NOHAMI děje?

Naše města jsou stavěná tak, aby byla co nejbezpečnější a nejpohodlnější. Výsledek je však lenost a otupělost smyslů, jež si rychle navyknou na nudný jednotvárný předvídatelný pohyb po povrchu nekonečné varianty 90/180 stupňů. Jinak řečeno, během chvíle je město pro chodidla nudná záležitost. Naše hlavy tak přestanou vnímat, co jim nohy našeptávají.  Zároveň někteří z nás již ztratili schopnost vnímat svět skrze podněty od chodidel a jiní zase mají nohy přecitlivělé, což je obojí typické pro lidi, co přecházejí z tradiční obuvi na bosou obuv. To lze spravit jak cvičením, tak tím, že budeme chodit bez bot, alespoň nejdříve doma a potom i venku, aby si nohy zvykly na různorodost povrchů a mozek dokázal interpretovat informace, jež se mu nohy snaží sdělit.

 

Existuje vÝjImka, kdy tenká podrážka barefoot obuvi vE městě nemusí být nejlepší řešení?

Ano. Pokud uhodí velké mrazy anebo naopak letní slunce rozpálí asfaltový povrch, tak je podstatnější nenechat nohy zmrznout/upéct, ať už tím, že si do bot dáme vložku, nebo zvolíme model s tlustší podrážkou, abychom tento efekt zmírnili. Technika bude malinko trpět, jelikož zpětná vazba od chodidel bude neúplná, ale nohy přežijí tuto zkoušku, která je spíše výjimkou než pravidlem, obzvlášť pro české městské prostředí.

    

Paradox barefoot bot ve městě

Sečteno a podtrženo, barefoot boty do města jsou bezpečnější než do přírody, jelikož mozek+tělo má tendenci lenivět skrze dojem měkkého pohodlného prostředí pod chodidly (tráva, hlína, písek, štěrk, apod.), což je i jeden z argumentů proti výrobě bot na tlusté měkké podrážce. POKUD lidé budou věnovat pozornost a reagovat na signály (FEEDBACK), jež jim nohy dávají, jejich chůze ve městě bude nejen záživnější, ale i bezpečnější než v přírodě, kam se vydáváme za zážitky, ne za pocitem pohodlí a bezpečí chodidel.  

 

A co náš ještě čeká z tématiky barefoot obuvi?

  • Běhaní v barefoot botách?

  • Jsou barefoot boty vhodné pro děti?

  • Výhody barefoot bot oproti klasickým botám?

  • Cviky pro obnovu funkce chodidla?  

 

Přeji příjemný jarní start, ať už rádi chodíte ve městě či přírodě.

Jirka (Legendary Born to run coach)

Over and out…