JAK CHODIT V BAREFOOT BOTÁCH?

Nejdříve mi tato otázka přišla směšná a zbytečná, než jsem si (skrze zkušenosti s učením běhu a pohybových základů) uvědomil, že v mnoha případech, něco tak jednoduchého, jako je chůze, je v dnešní době také problém. V barefoot botách se chodí stejně jako naboso, ALE... 

Někteří z nás již ztratili tuto dovednost, nebo její části, tak i po přechodu z tradiční obuvi na bosou, najednou vidíme X variant chůze. Navíc se do toho ještě připletou fámy a mýty skrze média o tom, co je zdravé/přirozené a člověk najednou neví, co je pravda a co lež.

 

„Že bychom zapomněli chodit??? no minimálně v tom máme zmatek.“

 

Proto se v tomto článku podíváme na jednotlivé fáze chůze a vysvětlíme si, proč se tak děje, abychom s každým krokem chodidlům dopřáli to, co potřebují ke svému zdraví, síle a nezapletli si přitom nohy. Záměrně se vyhnu příliš vědeckým výrazům a vysvětlením, ať to ve zdraví dočtete až do konce a můžete sami posoudit, jak vaše technika chůze obstála v tomto testu.

 

 

Počáteční kontakt - došlap paty

Ano, první fáze kroku je skutečně kontakt paty. Ano, i v barefoot botách. Je třeba rozlišovat mezi technikou chůze a běhu. Nevím, kde vznikly fámy o došlapu na přední část chodidla při chůzi. Člověk se vyvinul k došlapu přes patu, jelikož je to méně energeticky náročné s relativně malým rizikem (došlap z malé výšky+rozložení váhy na obě nohy). Je třeba si uvědomit, že na rozdíl od dnešní doby, dostatek kalorií pro každodenní činnost byla před tisíci lety výjimka, ne samozřejmost. Proto technika, která šetří energii, je z evolučního hlediska vždy přijatelnější a lidé se podle ní vyvíjeli. Avšak v momentě, kdy se rychlost chůze zvyšuje, přejdeme raději na techniku běhu a došlap přes špičku, nebo neutrální došlap (ač je tato strategie až o 70% více energeticky náročnější), jelikož v tu chvílí už pracuje chodidlo s 2.5 násobkem lidské váhy a riziko zranění se zvyšuje. Proto při běhu měníme vyšší kalorickou náročnost za menší riziko zranění a to vysvětluje, proč jsme schopni také ujít větší vzdálenosti, než uběhneme.

- Porovnání síly narazu chodidla při chůzi 1x  s během 2.5x (BW - váha těla)

Ještě jeden příklad, kdy našlapujeme přes špičku místo přes patu je při chůzi, když si nejsme jisti, jestli je povrch zpevněný/bezpečný, a tak přes špičku opatrně zkoumáme, zda-li můžeme přenést svoji váhu na chodidlo např. přechod kamenitého potoka, nebo v noci přes rozházené hračky v obýváku.       

 

Celá noha na podložce - Mezistoj

Tohle je fáze kroku, která vyžaduje stabilní zdravé chodidlo a důvod proč široké boty + tvar chodidla, jež využívají co nejširší plochy chodidla (včetně palce) jsou tak důležité. V této fázi jsme na jedné (opěrné) noze a opačná strana je ve fázi švihu. Ač nás energie pohybu tlačí v před (a tím nám usnadňuje boj s gravitací - vyvažování), tak stabilita chodidla, dobré držení těla, uvolněnost bude hrát svou roli v kvalitě vaší chůze a síle nárazu při došlapu.  

 

 

Odraz - Konečný stoj

V této fázi je krok dokončován a rozhodujícím prvkem je stabilita a flexibilita prstů na noze a schopnost opřít se o palec. Většina lidí, co nosí tradiční obuv, nemá možnost využít této fáze kroku a mnozí, jež si oblíbili bosou obuv, již zapomněli, jak krok dokončit, nebo hůře - tuto funkci ztratili. Jestli bych mohl mít jen jedno přání, tak je to to, aby se každý zaměřil na tuto fázi kroku, jelikož v ten moment došlapuje opačná noha patou na zem a síla otřesu došlapu se tak dá výrazně snížit.

 

 

Švih

Jakmile noha opustila zem, následují fáze zrychlení - mezišvihu - zpomalení, kdy se noha přesune zezadu vpřed a celý cyklus se opakuje.

 

JAK TO TEDY MÁ VYPADAT?

 

A to je všechno?

Ano, není a nemusí to být nijak složité, ale to neznamená, že nejsme schopni to zmršit: 

KDO ZÍSKÁVÁ VÍCE INFORMACÍ A POUŽÍVÁ CELOU PLOCHU CHODIDLA?

 • Málokdo dnes používá ruce při chůzi, jelikož je máme v kapsách.
 • Držení těla je tragické (bolest v zádech), kvůli naší posedlosti s mobilními telefony (skloněná hlava).
 • Navíc, někteří z nás již ztratili schopnost vnímat bolest od chodidel a tak nadále dělají příliš dlouhé kroky (dupání - ano i v bosých botách).
 • Zablokované kotníky způsobují vytočená chodidla a chůzi jako kačer.
 • Z podpatků máme zkrácené Achillovy šlachy (rozsah pohybu kotníku) a návyk přesouvat váhu na paty, když jsme ve stoji. 
 • Flexibilita prstů je dávná minulost jakož i schopnost opřít se o palce na nohou (rovnováha-stabilita) atd.

Je potřeba si uvědomit, že bosé boty jsou nástroj (podstatný) pro obnovu zdraví chodidel a tento nástroj se musí správně používat. Stejně tak jako Wilson Pro Staff RF97 ze mne neudělá Rogera Federera, pokud nezlepším svoji techniku úderu.

 

A co náš ještě čeká z tématiky barefoot obuvi?

 • Jsou barefoot boty vhodné do města?
 • Běhaní v barefoot botách?
 • Jsou barefoot boty vhodné pro děti?
 • Výhoda barefoot bot oproti klasickým botám?
 • Cviky pro obnovu funkce chodidla a lepší techniku chůze/běhu?  

 

Schválně se někdy zastavte a podívejte se kolem sebe, jak druzí chodí a jak by obstáli v tomto testu. Kdysi byla chůze přirozená, dnes již tomu tak není. Dost pravděpodobně uvidíte mnoho její verzí, kde se tělo snaží vykompenzovat to, co ztratilo, a nebo člověk je tak zaneprázdněn rozptylováním, že si ani neuvědomuje, jak se svými chodidly zachází.

 

Jirka (legendary Born to run coach)

Over and out…