KABO 2017

Tento příspěvek je rozbor a moje reakce na nedávno publikovaný článek, jež se objevil na stránkách www.bvv.cz. Moje trenérské zkušenosti a vědomosti v tomto odvětví mi umožnují vidět nesmyslnost předložených faktů, které pramení z nepochopení problematiky obnovy zdraví chodidel. Myslím, že toto zastrašovaní lidí je pouze reakcí na vzrůstající oblíbenost těchto bot a obavy z toho, že lidé začnou vidět skrze mýty a fámy, na kterých je klasická výroba obuvi založena.

kabo.jpg

Článek lze najít zde:  http://www.bvv.cz/styl-kabo/aktuality/ortopedi-varuji-barefoot-obuv-je-nebezpecny-reklam/


Původní článek:

„Prodejci barefoot obuvi prezentují chůzi naboso jako to nejpřirozenější a nejzdravější, co mohou lidé pro své nohy udělat. Boty s rovnou podrážkou o síle od 3 do 6 milimetrů nemají žádnou podporu nožní klenby ani patní tlumič, který by bránil přímému kontaktu s terénem, a jejich anatomicky rozšířená špička umožňuje prstům přirozeně se rozprostřít. Podle podiatrů je však cíleně opomíjen fakt, že chůze naboso ani barefoot obuv rozhodně není vhodná pro každého a za všech podmínek.“

Můj názor:   

 • Co se charakteristik barefoot obuvi týče, autor článku zapomněl zmínit flexibilitu/ohebnost podrážky, což je často opomíjená, ale podstatná, funkce obuvi pro zlepšení síly a stability chodidla.
 • Tvrdit, že barefoot obuv není vhodná pro každého a za všech podmínek je jako říct, že voda je mokrá, nebo oheň pálí. Ono nikdy nic není stoprocentní a všechno je škodlivé v nesprávném množství. To snad není ani potřeba říkat.
 

Původní článek:

 • „Chůze naboso ano, ale musí pro ni být vhodné podmínky, tj. měkký povrch bez chemického zatížení, protože chemické sloučeniny se vstřebávají kůží. Takový povrch je u nás obtížné najít. Ale především chodidlo musí být zdravé, bez poklesu klenby, deformit apod.,“ zdůraznil známý brněnský ortoped a podiatr Vladimír Holoubek. Chůzí naboso podle něj může uživatel poškodit celý organismus, protože problém se řetězí a stav nohou má vliv na vývoj dalších etáží pohybového systému. „Nabídka ultratenkých bot se paušalizuje pro každého, ale taková bota rozhodně není pro všechny, je pouze pro zdravé jedince a zdravou nohu. Ale kdo v naší populaci to je, když studie ukazují, že 95 procent dětí nastupujících do první třídy má funkční vady v oblasti nohou a pohybového systému? Mám dětské pacienty s následky nošení těchto bot. Došlo u nich k rozpadu kosti v oblasti paty následkem naprosto nevhodných tvrdých došlapů,“ dodal Vladimír Holoubek.“

můj názor:       

 • Rizika chůze v bosé obuvi jsou minimální a to především v porovnání s běžnou obuví. Jediné riziko infekce nastane, pokud je narušena pokožka chodidla (čemuž lze předejít nošením bosé obuvi). I tak bych nestrašil lidi báchorkami chemického zatížení, jelikož denně toto riziko dobrovolně podstupujeme skrze naše ruce a pokožku, tak proč pro nohy je to špatné a pro zbytek těla ne?
 • A hledat ideální podmínky pro bosou chůzi? Člověk pracuje s tím, co má k dispozici ve svém blízkém okolí, aby dopřál nohám volnost. Doma nebo v parku, v přírodě, kde je riziko infekce minimální, proč ne? Vždyť to je krásná svoboda projít se po trávě naboso. Proč by si to měl někdo odepírat?   
 • Ano ideální stav je zdravé chodidlo, ale kdo už o své zdraví chodidel přišel, tak by se měl skrze bosou chůzi nebo chůzi v bosých botách, rehabilitační cvičení apod. postupně propracovávat k obnově tvaru a funkce chodidel.
 • Boty jsou pouze nástroj pro zachování nebo zničení chodidel, jak se bude tento nástroj používat, záleží na uživateli a jejich schopnosti vnímat, co se jim děje pod nohama a na základě těchto podnětů, přizpůsobit styl chůze.
 • 95 procent dětí nastupujících do první třídy má funkční vady v oblasti nohou a pohybového systému. Tohle je sice smutná a strašidelná statistika, ale trochu vytržená z kontextu. V době, kdy děti jsou obouvány do nevhodných bot, bačkůrek, elastických ponožek od raného věku + mnozí nemají dostatek svobody pohybu (motorický vývoj) a z převážné části se ‚pohybují‘ v umělém prostředí (velko)města, mne však nepřekvapuje. Pokud chodidlo nemá svobodu pro uchování tvaru a zatížení pro posílení svalů, šlach a kostí tak, aby mohlo zesílit a uchovat si svoji funkci, tak se není čemu divit. Viník není bosá bota, ale její uživatel a v případě dětí bohužel jejich rodiče, co boty, mnohdy v dobré víře (že kupují zdravotní obuv) dítě do těchto bot obuli. Nelze čekat, že napravím zničené nohy do původního stavu 5 vteřin po zakoupení bosých bot.
 

Původní článek:

„Uživatelé podle podiatra podléhají nákladným reklamním kampaním, protože barefootová obuv stojí třeba dva a půl tisíce, ale její výrobní cena se pohybuje do sta korun. Určitě by ji spotřebitelé neměli nakupovat na internetu, ale ve specializované prodejně s odborným personálem. Opatrní ovšem mají být i prodejci, kteří by měli umět posoudit, pro koho je taková obuv vhodná, a mít dostatek odborné erudice na to, aby si za tímto rozhodnutím stáli i právně, protože jinak se vystavují nebezpečí žaloby.“

Můj Názor:

 • Pokud nemá zákazník zkušenosti s výběrem typu a velikosti bosé obuvi, tak by rozhodně měl navštívit kamennou prodejnu, jelikož každá noha je originál a informace na internetu ohledně používání/vhodnosti bosé obuvi jsou mnohdy (skoro vždy) pouze technického charakteru. Recenze a doporučení jiných uživatelů neobchodního charakteru jsou čistě osobní a založené na jejich přesvědčení a víře, než vědecky podložených studií.
 • Ano, tyto boty jsou prozatím dražší než klasická obuv (výrobní cena zdaleka není do sta korun), ale vzhledem k jejich charakteristice druhu podrážky i vnitřní konstrukce je netřeba (a to především u dospělých) je tak často měnit, jako "komfortní obuv". Klasické boty se často ošoupají na jedné straně podrážky nebo podpatku, čímž změní postavení chodidla i stabilitu kroku. Avšak většina lidí tyto boty nosí nadále, jelikož "ještě chvíli vydrží", až to skončí bolestí a zraněním. Je to na každém, jak naloží se zdravím svých chodidel. Já osobně radši zaplatím cenu bot, než cenu zdraví, ve víře, že mne doktoři napraví.
 

Původní článek:

  „Na semináři přednášel také pražský ortoped Michal Matějíček a tajemnice pořádající České obuvnické a kožedělné asociace Vlasta Mayerová, která přítomným obchodníkům s obuví představila novou značku kvality „Komfortní obuv“.        

můj názor:

 • „Komfortní obuv“ – pokud tím autor myslí tradiční obuv, tak je to opět krátkodobé pohodlí za dlouhodobé problémy. Takový gauč je taky komfortní, ale pro zdraví našich zad není zrovna prospěšný při častém a opakovaném používání.

Pár slov na závěr

Tak tohle je i na mne silné kafe. I když mojí největší zálibou je učení základních pohybových dovedností a techniky běhu, rozhodl jsem se vložit do této debaty, jelikož mi není lhostejné, a trochu mne znechucuje, co se v obuvnickém průmyslu děje pro potlačení tohoto hnutí, jež se nikomu nevnucuje, nýbrž poskytuje lidem alternativu v rozhodování.   

Chůze je jedna z nejběžnějších a nejpřínosnějších forem pohybu, pokud není funkce a tvar chodidel ovlivněn výběrem nevhodné obuvi. 

 

"Existuje snad argument proti volbě silných, flexibilních a stabilních chodidel?"

 

V následujících článcích se proto zaměříme na tyto témata, která vám snad umožní lépe využít a pochopit potenciál bosých bot bez zbytečných chyb:

 

 • Jak chodit v barefoot botách?
 • Jsou barefoot boty vhodné do města?
 • Běhaní v barefoot botách?
 • Jsou barefoot boty vhodné pro děti?
 • Výhoda barefoot bot oproti klasickým botám?
 • Cviky pro obnovu funkce chodidla?  

 

Prozatím se loučím a přeji pohodové bosochození,

Jirka (legendary Born to run coach)

Over and out…