2017 Ohlédnutí zpět + 2018 a co dál…

Tento rok byl o pravdu náročný z velké části proto, že jsem hledal identitu toho, co je to „TO“, co učím a v co věřím. Nakonec jsem dospěl k názoru, že tahle svoboda, pohyb, myšlení a životní styl je kombinace mnoha faktorů, které nelze definovat vzorcem, který by fungoval pro všechny. Avšak jsou zde určité spojitosti, bez kterých nelze naplnit svůj potenciál.

osobní trénink.jpg

Tak se zrodil symbol pyramidy, který je hlavně zaměřen na rozvoj a pochopení širší perspektivy pohybu (flexibilita, lokomoce, vytrvalost, zručnost, všestrannost atd.), ale zároveň nechává prostor pro ostatní faktory, jež jsou součástí života a zdraví, ale které nehodlám učit. Nakonec jsem si však uvědomil, že pro začátečníka, co se zajímá o to, co se děje za zavřenými dveřmi Libeňského sokola, nebo na kopcích Jizerských hor, musí být tento koncept pohledu na fitness/tělesnou výchovu naprosto matoucí. Asi něco jako snažit se pochopit matematiku tím, že začnu nerovnicemi. Proto jsem se rozhodl, že se pro vnější kruh zvědavců vrátím pod deštník MOVNATU aneb JIRKA UČÍ MOVNAT.

Nováček potřebuje něčím začít a tento systém je ideálním odrazem pro zájemce, co se chtějí naučit více o pohybovém tréninku. Avšak můj vnitřní kruh již ví, že věci jsou trochu více zapeklité, má-li člověk naplnit svůj potenciál i s pouty moderní doby.    

      

Skupinové Lekce

Tento rok jsme přivítali spoustu nových tváří a zároveň se rozloučili s mnohými věrnými jedinci. Nerad vidím lidi odcházet, jelikož tohle technicky náročné cvičení vyžaduje čas pro pochopení (intelektuálně i v těle), ale zároveň nehodlám nikoho držet, jelikož máme v ranních skupinách prima partu lidí, co si krásně notuje a kterou s úsměvem na tváři rád mučím, učím, bavím a děsím zároveň.

Letos jsme více riskovali, ať už to bylo skákaní po lavičkách, hvězdy, přeskakování nebo ručkování do nebes. Občas to bylo na hraně, ale byl bych špatný učitel, když bych vás nevystavoval strachu z neznáma, jelikož riziko + strach + zlepšení = zábava. Leden proto odstartuje v obdobném duchu, i když intensita bude o trochu nižší, ať máte ještě energii pro imunitu, klouzání se po chodníku a drhnutí zamrzlých skel na autě.

 

Je zde navíc možnost lekcí Pondělí + Čtvrtek od 8.30 - 9.30 pro ty, co neradi vstávají, mají rodinné povinnosti, nebo se jim dělá nevolno při pohledu na budík. Na večerní hodiny je to však v Libni marné, i když se budu ještě poohlížet po nějakých prostorách, kde bychom mohli řádit i večer, kde mají vše potřebné bez astronomických pronájmů.

** Jelikož jsem teď Pražák, tak budou i venkovní lekce, ať se můžeme vyblbnout na trávě, nasáknout přírodou i mrazem. Návrhy na lokalitu jsou vítány, stejně jako na čas a den. Prozatím mě napadá Hostivař nebo Riegrovy sady - sobota 9.00 ráno.......nebo za tmi s medicimbály a čelovkami :-)

 

Pobyty v Jizerských horách

(Movement iQ, Flexibility iQ, Running iQ)

18121473_10155170159683361_2674096542790299025_o.jpg

Pořád bezmezně milujeme naše pobytové dobrodružství i zázemí Jizerských hor. Manuál Flexibility iQ dostane brzy nový kabát a tento kurz zažije druhé kolo v dubnu 2018 (zbývají pouze 2 místa). Naše první skupinka odvážlivců dostala trochu do těla a hlavy byly zamotány. Já jsem zase mírně přestřelil v předpokladech flexibility běžného člověka. O to více jsem připraven za tento směr cvičení bojovat, protože to většina z nás potřebuje víc, než si uvědomujeme.

- Pohybový Moment iQ byl opět jedinečný, jelikož každá parta lidí, co se nám vždy sejde, má svého ducha a osobnosti. Rádi bychom tento kurz zopakovali, tak snad se najde vhodný termín, aby nám počasí mělo šanci vyjít vstříc a my mohli využít místní přírodu pro naše zdokonalení ovládání těla.

Běhání IQ.jpg

- Svoji premiéru si v 2018 odbude kurz Running iQ (kde zbývá 5 volných míst). I když jsem pořád rozčarovaný z toho, jak běžecká komunita naprosto ignoruje techniku běhu a pak utrácí tisíce za tréninkové plány, vložky, boty, hodinky, kompresního všeho na všechno  (i na chodidla!) apod., tak jsem připraven pomoci těm, jež jsou ochotni poslouchat. Když to klapne, tak se k nám přidá na tento kurz jako lektorka brněnská raketa + fyzioterapeutka Evča, ať to slyšíte z úst i jiného běžeckého trenéra mýty a fakta o běhu, chodidlech, elasticitě, technice apod.

 

A co ještě pro 2018...

Oběh republiky je pořád v kartách (jak optimistická, tak nízkorozpočtová verze) a tak brzy budu chodit všude ve sportovním, abych stihl včas nasbírat cenné kilometry i pobouřil v sandálech obyvatelé města Pražského. Rád bych se účastnil Movnat Levelu 3 v novém Mexiku v září 2018, ale uvidíme, jak moje tělo bude reagovat na silové i technické nároky, jež jsou součástí posledního stupínku vzdělání této metodiky. Dále budu doplňovat videa na youtube s technikou cvičení pro ty jehly v kupce sena, co berou tohle cvičení vážně.

Přes Vánoce hodlám vzít Prahu útokem a zjistit, jak moc a kde se dá plavat proti proudu moderního prostředí i vody. No a to zatím stačí, ať to taky stihnu někdy sepsat a podělit se s vámi o svoje zkušenosti.

Zatím přeji vše nejlepší, všechno štědré, radostné a spoustu tadííí dádííí dáá :-)

Jirka

over and out...