Flexibilita iQ → 6-ti měsíční přeměření

A je to tu - Judgement Day.

I když jsem se v den přeměření necítil 100%, jsem spokojený s tím, jak to dopadlo. Někomu ten pokrok bude připadat jako malá odplata za časovou investici necelých 5 hodin týdně, jenže já jsem zastáncem „POMALU A TRPĚLIVĚ FITNESS“ a z převážné většiny jsem si tyto protahovací chvilky pořádně užil a tělu i hlavě se po každé lekci náramně ulevilo.

Posledních 6 měsíců bylo hodně rutinních, s malým množstvím experimentování. Stejně jako moji svěřenci jsem se držel Flexibility iQ manuálu. Cviky jež jsem do něj vybral jsou jednoduché pro začátečníky a o to snadněji se na nich dají pochopit principy pro zlepšení rozsahu pohybu. Ovšem já jsem hračička, co potřebuje svobodu, volnost a tak to byl pro mne boj. Avšak musím uznat, že i ta striktní přímočarost plánovaného cvičení má něco do sebe, obzvlášť když člověk nemá čas. Tak se pojďme blíže podívat, jak se poslední půl rok protahování podepsal na mém těle.


Záklon - Bridge

Konečně už mé tělo lépe chápe záklon ze spodní částí hrudního koše. Od doby, kdy jsem schopen přesunout ramena nad dlaně, je snazší zůstat v klidu a snažit se chytřeji pracovat s intenzitou protahování. Zlepšení flexibility prsních svalů mi dovoluje lépe otevřít ramena (přesunout lopatky dozadu) i když si pořád musím hlídat horší pravou stranu, kde mám tendenci si ulevovat. Dále zlepšení externí rotace pravé ruky už nezpůsobuje píchání uvnitř ramenního kloubu. Nohy ještě nejsou propnuté, ale postupně tam směřují.


Provaz - Splits

V tomto cviku svádím nejtěžší/nejbolestivější boje. Svaly okolo kyčle a pánve (především iliopsoas) byly dlouho navyklé na zkrácenou podobu a nevzdají se snadno. Teď když po nich chci větší rozsah, abych uvolnil napětí v bederní páteři, zpevnil břicho a zlepšil držení těla, tak je to plavání proti hodně silnému proudu roky zažitého chování. Naštěstí i tady zaznamenávám zlepšení, ale často to přepálím ve snaze posunout se rychleji vpřed a pak to není zrovna příjemný pocit, co zachrání jen ledově léčivá Jizera.

Pravá strana se už také dotahuje na levou a to je rozhodně pozitivní zjištění, jelikož ty rozdíly mezi stranami byly značné.


Placka - Pancake

Ve správný den, když se člověk dostatečně uvolní, je tento cvik nehoráznou úlevou pro vnitřní stehna i kyčelní svaly. Doufal jsem v trochu výraznější pokrok, ale je pravda, že kromě protahování tento rozsah pohybu jinak, než skrze jednou týdně cvičení, zrovna neprověřuji. Určitě ho provádím lépe, než před půl rokem, ale budu se muset zamyslet, jak si tuto pozici začlenit do svého pohybového tréninku. Každopádně mé držení těla při sezení na zemi je teď mnohem lepší a pohodlnější záležitost.


Předklon - Forward Bend

Můj největší pokrok a to především díky intenzivní práci na „Hanging leg raise“ cviku, „Elephant walks“, „Press to handstand“ a zapojení pytle s pískem do mého protahovacího programu, přineslo bohatou odměnu. Tato pozice pro mne asi nebude nikdy snadná, jelikož mít nohy u sebe přiškrcuje nervy/svaly v oblasti mé, na chlapa dosti široké pánvi, ale čistě, pro účely měření flexibility, se to dá vydržet. Je zajímavé, že o zlepšení tohoto rozsahu pohybu jsem snil nejméně… a zrovna to takhle vyjde.


Sečteno a podtrženo - mám radost. Vlastně, když vezmu v potaz, jak moc hektický byl poslední dobou můj každodenní režim, tak je to velký úspěch. Jak já s oblibou říkám „v současné době je úžasné, když si člověk udrží alespoň to, co má, co dnes dokáže“. Společnost směřuje více a více do tajů pohodlí, bezpečí a lenosti. Je těžké s tím bojovat a najít si čas sám na sebe, když mnohdy nemáme ani na výběr. Kdo hledá ideální podmínky, časem prohraje.

Je třeba dělat víc a poslouchat signály těla, když tuhne a vrže. Je třeba přemýšlet nad tím, jak se vzdáváme našeho rozsahu pohybu během dne, výměnou za technologie pohodlí.  Avšak to znamená adoptovat protahování jako součást životního stylu a nejen z něj dělat rozmar pro „když se to stihne“ období. Například já si protáhnu krk na zastávce autobusu, ramena na madlech v tramvaji, vyhodím nožku na kuchyňskou linku, ať už vnitřní stehna neskučí, 'povrtím' se ve dřepu, než se uvaří kafe apod.

 

Možná budu za blázna…
Možná už to v dnešní době jinak nejde…
Možná už dávno nemáme na výběr…

 

Kdyby nebylo mého pohybového cvičení, tak mi ani nemá co napovědět, jak na tom vlastně jsem s tou fyzickou kapacitou. Bohužel testovací jízda na život v uvolněném, svobodném těle se nekoná a tak je těžké lidi přesvědčit, že to opravdu stojí za to, že se nechceme vzdát svobody pohybu, se kterou jsme se narodili. Není to snadný boj, ale o to více si toho člověk váží když vyhrává.


Pokud se chcete přidat k našemu odboji, tak v dubnu zasvětíme další skupinu lidí do tajů protahování. Více informací zde:

FLEXIBILITY IQ

 ***Zbývají nám 3 místa***

 

Děkuji za vaši pozornost a brzy zase na slyšenou

Jirka over and out…