8 Osobností Hravosti

Tento příspěvek je o je založen na práci Stuarta Browna a jeho knize Play - How it shapes the brain, opens the imagination and invigorates the soul, která mi otevřela oči a zachránila moje tréninkové nadšení.

 

 

Kdy je sport zábava a kdy bitva?

Proč je pro dospělé tak těžké si hrát a pro děti jednoduché?

Proč hra není aktivita, ale životní styl?

Co ztrácíme, když si přestaneme hrát?

 

 

Pochopit kouzlo a přínos hravosti v dětství je snadné a není ho potřeba vysvětlovat. Hra je vnitřní nutkání, co je v nás geneticky zakódované, a proto hledáme příležitosti v každé činnosti, jak tento chtíč uspokojit. Jak stárneme, tak naše potřeba hrát si, pod naloží zodpovědností dospělého života, ustupuje v pořadí důležitosti. Jeden den se probereme a zjistíme, že z tajemství života se stala nudná předvídatelná existence. S pocitem prázdna a bezvýznamnosti upadáme do deprese, do stavu přežití a dožití. Je na čase vzkřísit naši lidskou potřebu hrát si a posunout ji do popředí našich denních priorit.

V tomto příspěvku, který se mi nepodařilo vmáčknout do našeho programu (Přirozený pohyb = Přirozený pobyt II.) se budeme bavit o osmi osobnostech hravosti, kterými se vyznačují především dospělí.  Mnozí z nás budeme mít víc jak jednu osobnost, stejně tak, jako máme v životě více rolí (otec, přítel, sportovec, kuchař atd.), které mají svůj jedinečný charakter i přínos pro rozvoj našeho mozku, zdraví a přemýšlení. Takže, pokud si ještě hrajete, schválně, do jaké kategorie(í) spadáte:

 

The Joker (Kašpar)

- Svůj styl hry zaměřuje na rozesmávání svého okolí skrze vymýšlení blbostí, vtipů a srandiček. Jeho kreativita, hravost a zvědavost spočívá v posouvání hranic humoru.

 

The Kinesthete (Cíťa)

- Lidé, co cítí potřebu hýbat se často a rozmanitě. Prozkoumávají tělo skrze odvětví, která vyžadují vnitřní vnímavost (Tanec, Yoga, Gymnastika atd.). Hledají hranice své fyzické kapacity a vystavují se pocitům, které jim umožňují kvalitnější a zážitkově bohatší život.  Proto, aby mohli přemýšlet, se musí neustále hýbat. 

 

The Explorer (Průzkumník)

- Neustále prozkoumávají svět kolem sebe a hledají nová dobrodružství i nápady.  Jejich kreativita a představivost pramení se zvědavosti neprozkoumaného prostředí nebo nového materiálu. Může se jednat o zážitky fyzické, jako u cestovatelů, emoční (hudba, tanec) nebo intelektuální (vědec, filozof, návrhář).

 

The Competitor (Terminátor)

- Milují soutěživost. Záleží jim na vítězství a čím vyšší je náročnost boje (fyzicky nebo logicky), tím více jsou ve svém živlu. Ať už soupeří sám(a) - proti času nebo proti druhým - hledání cesty, jak být nejlepší a měření pokroku vpřed, je pro ně odměnou např. M. Jordan, M. Schumacher, Ronaldo, M. Phelps nebo Bill Gates.

 

The Director (Režisér)

- Milují hru organizování a plánování od počátku až po vyvrcholení. I když se může jednat o bezvýznamnou akci, mít vše pod kontrolou a být v sedle události, je pro ně výzva a "vzrůšo". Život je pro ně divadlo, které oni řídí a nechávají tak proudit svoji tvořivost a představivost....např. Lady GaGa, Oprah Winfrey.

 

The Collector (Sběratel)

- Mít - držet - vlastnit ty nejunikátnější zážitky i věci, to je jejich poslání. Hravost u nich pramení skrze způsoby, jakými získají a objevují tyto hodnoty. Cestovaní za zatměním slunce a jeho fotografování. Opravování a hledání starých aut, nebo testování tenisových raket atd.

 

The  Artist (Umělec)

- Radost nacházejí v procesu tvorby. Ať už jejich umění vydělá milióny a nebo zůstane tvorbou pro vlastní potěšení, umělci milují hru stvoření. Rozebírat věci a dávat je znovu dohromady novým postupem,  hledání dosud neprozkoumaných kombinací sportovních i uměleckých disciplín, stvořit něco provokativního a jedinečného. Kvalita není vždy tak rozhodující jako, unikátnost. Nejlepší příklad je bezpochybně Rodney Mullen.

 

 

The Storyteller (Vypravěč) 

- Představivost je jejich vstupní brána do světa hravosti. Lidé co tvoří světy, zážitky, kouzla a dobrodružství ve své hlavě i v reálu skrze herectví, psaní a vyprávění. Jejich schopnost hrát si za jakékoliv situace nezná mezí. Kde se situace zdá nudná, tak tam si ji trochou představivosti přibarví, aby v sobě odhalili nové schopnosti nebo zapojili ostatní do hry.

 

- Tak, v čem jste se našli? - 

 

Já trochu ve všem, snad kromě Terminátora a Kašpara. Ale asi nejvíc jsem Cíťa a Průzkumník. Někdy jsem schopný strávit hodiny prozkoumáváním pocitů a kontroly vlastního těla, a i když to někomu může připadat, že se jenom vrtím na zemi nebo běžím, pro mne bude vlastní tělo navždy nerozluštěnou hádankou. Můj trénink je neustálé řešení, co kde potřebuji narovnat a uvolnit, abych se v dané pozici cítil lépe, a jak moje dýchání a vnímání ovlivňuje kvalitu pohybu. Moje hra spočívá v tom, jak odemknout svůj výkonnostní pohybový potenciál i přelstít bezpečnostní systémy, které byly chybně kalibrovány moderním životním stylem. Lidské tělo je pro mne ten nejdokonalejší typ technologie a zábavy, co byl kdy stvořen a neznám lepší investici, než naučit se aktivovat jeho plný potenciál...vždyť v něm musím trávit 24 hodin denně, den za dnem, rok co rok, po celý život.

 

Tady je moje převedení principu hry a zvědavosti do praxe: 

 

Tak a jelikož jsem teď seděl dlouho na zadku, jdu si provětrat kecky a vy byste měli taky.

Jiri "The Legend"

over and out.....