Bioenergetics (Druhá část)

The Zombie Runner

Lilleshal National Sports Centre

England

18 - 19 Červen

 

 

Jak byla sobota nabitá zajímavou teorií, v neděli ráno jsme začali s trochou praxe. Konečně jsem si vyvětral kecky, co po pátečním deštivém přistání v Lutonu, byly ještě trochu jeté a měl radost, že jsem je nevezl pro nic za nic s sebou do Anglie. Nejspíše Leemu trochu docházela trpělivost s tím, jak mnozí z nás jsou pořád zmatení s aplikací některých jeho metod výuky techniky běhu, a tak ranní před-snídaňová část byla zasvěcena bulletproof runner osvětě. Nejdříve jsme ladili elasticitu při drilech do kopce, z kopce, a na rovině testovali otáčky nohou, a potom jsme absolvovali nasal breathing recovery run. Ano, je to opravdu šnečí tempo, ten odpočinkový běh, obzvlášť když člověk má dýchat potichu a nosem ("jako ninja", říká Lee s oblibou).....něco intenzivního, jako lehce náročná procházka, ale když je člověk schopen pohřbít svoje ego a udržet se na uzdě, tak se po doběhnutí cítí příjemně svěží. Jde vlastně o techniku, jak zlepšit výkonnost i zdraví, bez nadbytečného stresování organismu a tím nepohřbít možnost opakovat, opakovat a opakovat, než se z hňupa stane běžec i odolný borec. Konečně mi došlo, jak ten sobotní know-how dává smysl v praxi a jak tohle puzzle zapadá do sebe. Kdybychom to v tu chvíli zařízli a zabalili kufry, tak bych se vůbec nezlobil, jelikož jsem chtěl hned vyzkoušet, co to udělá s mojí běžeckou kapacitou, avšak my jsme před sebou měli ještě rozbor a video analýzu bulletproof segmentu a zombie runner přednášku.

Při snídani, při které jsem byl tak zmatený z toho, co mám - na základě sobotního učení - vlastně jíst, obzvlášť když Lee byl po mé pravici, tak jsem si vybral, pro jistotu to, co měl na talíři on. To už je po kolikáté, co zase budu měnit to co jím, vždy ve snaze žít zdravěji, a ono se to nějak zvrtne. Tak doufejme, že už to bude tentokrát naposledy, jinak se odstěhuji na Sibiř, do lesa, tam tyhle problémy neřeší a jedí co je. Po dostatečném občerstvení a kofeinu to bylo opět do lavic a rychlé shrnutí podstaty kopcových drilů, aby jsme trochu přikořenili ta naše trenérská moudra. Jelikož jsme měli slušný kalibr běžců/trenérů, bylo by škoda nevidět ty technické rozdíly a slyšet Leeho názor na klady a zápory i způsoby, jak jednotliví běžci kompenzují své nedostatky....no, je pořád co se učit, ale už aspoň nemám ten udivený výraz, že naprosto netuším odkud ty hypotézy Lee tahá.

 

Zombie Runner

Tento název je Leeho krycí jméno pro syndrom přetrénování. Zombie runner je o tom, jak zabránit přetrénování, jak ho diagnostikovat a pokud už určité symptomy vykazujeme, tak jak se vyhrabat z díry výkonnostní a zdravotní mizérie. Je to vlastně manuál pro trenéry i sportovce, jak si dát šanci na úspěšnější zítřek a zjednodušená forma komplexní tématiky sobotního dne.

V první části jsme si vyslechli, z čeho vychází Leeho inspirace pro tuto tématiku a jak tohle není nic nového pod sluncem, jenom znovuzrození zapomenutého moudra. Dále jsme diskutovali, jak souvisí nedostatek cukru s mozkovou činností pro běžeckou výkonnost, proč se tak děje a jakou formou si tělo vytváří, skrze náhradní systémy, energii. Také jsme hovořili o schopnosti ukládání cukru a hospodaření těla v souvislosti s délkou námahy a stresu při neschopnosti doplnit energii a dlouhodobých následcích způsobené ztrátou energie (hladovění). Následovaly odstrašující příklady z praxe, jak to dodnes běžecká komunita ignoruje a nese za to následky, především na delších tratích. Následovaly sekce o:

 

  • Spánku - délce i kvalitě, jak játra pracují během noci, aby měl mozek dostatek cukru a následky nedostatečného spánku i častého probouzení .
  • Teplotě - tipy na měření kdy, čím a jak často + dlouho evidovat, proč tělesná teplota vypovídá o zdraví organismu a co je pro lidské zvíře optimální rozsah.
  • Tucích - potřebujeme je vůbec přijímat z potravy a když jo, tak které? V jakém množství, formě, čemu se vyhnout ....no je to věda povím vám, ale aspoň logická a prověřená.
  • Náročnosti - jak je to s tím nízko-středně-vysoko intensivním během a proč atleti a vyznavači zdraví vyžadují odlišný program a proč ne každý může skončit jako keňská gazela, i když všichni můžeme běhat lépe.
  • Dýchání - bohužel, drazí lidé západního světa, už jsme se dopracovali do fáze, kde i tohle je potřeba učit a řešit, protože nedostatečné množství kyslíku v krvi je pro všechny, a obzvlášť vytrvalce, nesmírně důležité. Příliš velká intensita cvičení, mimo jiné, způsobuje skrze nadměrné vydechování oxidu uhličitého, selhání procesu absorpce kyslíku z krevního oběhu do buněk. Nedostatek kyslíku pro buňky = Výroba energie pozastavena.
  • Slunečním záření - poslední dobou na mém instagramu (#revolmove) najdete vždy snímky z ranních nebo večerních běhů a není to jen kvůli klidu, který v tuto dobu panuje. Já přes poledne neběhám, pouze pokud to jinak časově nestíhám a nebo vím, že se v tu dobu bude konat můj nadcházející závod a proto ve jménu SAID principu (specific adaptation to imposed demands), chci být připraven. Kvalita slunečního záření je právě v těchto brzkých a pozdních hodinách nejpřínosnější a nejbezpečnější pro zdraví organismu a Vitamin D je pouze špička ledovce.

 

Po této sekci mi už začínala pomalu praskat hlava ve švech a to čtvrté kafe už přestávalo zabírat. I když jsme ještě řešili další zajímavé problémy, např. s výukou materiálu z coaching kurzu i otázky ohledně budoucnosti Borntorun.com, většina těch informací už šla spíš jedním uchem dovnitř a druhým ven. Můj vnitřní pocit byl, že už jsem získal svou odpověď a teď je na čase uvést tohle vše do praxe, takže jsem si sbalil kufr, zavolal odvoz a frčel směrem letiště s úsměvem na tváři a spokojen, že jsem zase o krok blíže k rozlousknutí hádanky těla a lidského potenciálu. I když tyto Bioenergetics názory nebylo lehké přijmout, jelikož jsou v rozporu s tím, co se dnes učí a propaguje za zdravé, správné a co lidi chtějí, já však nemůžu nesouhlasit s názory Leeho i Micka i jejich vědecky podloženým doporučením, jakým směrem bychom měli kráčet, pokud tady - na této planetě - chceme ještě chvíli fungovat.

Jen co se v tomto materiálu trochu vykoupu, dám vědět, jak mi ty změny, které hodlám na základě tohoto víkendu učinit, mění zdraví i výkonnost. Případně se můžete přidat k našemu prvnímu běžeckému pobytu určenému pro rekreační běžce se zájmem o prevenci zranění, zlepšení zdraví a tělesné hmotnosti i pochopení prospěšnosti běhání pro tělo i mysl. Bude se konat  28.10. -  30.10. v Jizerských Horách. Tento kurz bude zakončen dobrovolným lehkým trailovým závodem na 20km s 950m převýšením, který určen ne jen pro ty, co milují běh v přírodě. Zbytek informací již brzy na našich stránkách nebo se přihlaste na revolmove@gmail.com a my vám zašleme podrobnosti, jen co je doladíme. 

 

Takže závěrem, co si odnáším z tohoto víkendu:

 

Energie musí plynout.

Rychlejší výroba energie (více mitochondrií) = lepší odolnost (zdraví) a výkonnost organismu.

Pohyb je podstatnější než dieta.

Životní stres se sčítá, jaké jsou tvé priority?

 

 

Jiri "The Legend" over and out.....

 

 

Pro více informací ohledně tématiky Zombie Runner:

http://www.borntorun.com/blog/