Bioenergetics (První Část)

Bioenergetics

Lilleshal National Sports Centre

England

18 - 19 Červen

 

Kde tohle nakousnout....tak třeba začneme tím, že se omluvím za neúplný popis toho, co čekat pokud se jednou rozhodnete na tento kurz jet, budete dokonale zasyceni. Těch informací, co jsme obdrželi, bylo opravdu dost a sám se to ještě snažím vstřebat a ani nadměrná dávka kofeinu mi neumožnila všechno v hlavě zakódovat. Takže obdobně, jako u BTR Coaching kurzu, který jsem už absolvoval 3x, tohle bude vyžadovat pár opakování i když podstatu tohoto materiálu lze uchopit na první posezení. Možná si myslíte, že tento kurz je o běhání a tak vás překvapí, že vlastně je řeč o energii pro život. Možná budete čekat magickou dietu, která vás postaví na nohy a umožní vám ovládnout svět a zjistíte, že tudy taky cesta nevede. Nakonec odjedete s lepším pochopením fungování organismu a s trochou štěstí budete mít lepší představu o tom, zda-li si podřezáváte větev na které sedíte. Jelikož, jak už jsem mnohokrát zmínil - to, co Lee a BTR učí, přesahuje hranice běhání a umožní vám pochopit širší perspektivu zdraví, učení i zlepšení výkonnosti a já mnohé jeho principy využívám při vysvětlování pozitivních hodnot pohybového tréninku, nebo jako bullshit detektor.   

National Sports Centre bylo úžasné zázemí pro tento kurz a charismatické duo Mick a Lee bylo neuvěřitelně trpělivé s vysvětlováním principů tohoto kurzu, jakož i zruční navigátoři skrze cesty našeho přesvědčení o tom, co je zdravé a kde a kým jsme se nechali zmanipulovat tak, aby nám pomohli pochopit, jak najít cestu zpět. Já jsem byl nadšený, že přes všechny komplikace jsem mohl být součástí tohoto prvního kurzu a ve společnosti stejně zapálených lidí, ze všech koutů světa, jsem dostal možnost nakouknout pod pokličku Bioenergetics guláše i zeptat se na vše ohledně běhání, co mne budilo ze spaní. Můj další krok bude pokusit se zasít tyto radikální myšlenky do podvědomí nás všech, to znamená - opět plavat proti proudu a říkat lidem pravdu, kterou zprvu nechtějí slyšet, ale na to už si pomalu zvykám a rozhodně nehodlám (jak se říká) učit prase lítat ....jelikož to štve mne i to prase....jinak řečeno, tohle není pro všechny. Tak pojďme na stručný přehled toho, co se událo.

 

Sobota Bioenergetics (Základy)

 

Jak už bývá u Leeho zvykem, pár jednoduchých principů skrze symboly a schémata - to je vše, co potřebujete k pochopení jeho myšlenkových posunů i schopnost naučit tato moudra druhé. Já nad těmi symboly ještě pořád dumám a ač je nemohu zde zveřejnit, tak se vám, aspoň slovy, pokusím přiblížit odkud vítr fouká.

 

Buňka

Základní stavební jednotka. Člověk je mnohobuněčný organismus. Proto zdravý organismus je závislý na zdraví buněk. Zdraví buňky je závislé na její schopnosti vytvářet energii a přijímat kyslík. Hlavní dělník buňky - Mitochondrie - je zodpovědný za tuto činnost. Čím víc mitochondrií v těle buňky, tím větší produkce energie, odolnost vůči nemocím, rychlejší regenerace atd. I když zdraví a fungování buňky je částečně genetický nastavené od narození, skrze vnější stimulus (Pohyb, jídlo, ovzduší, spánek, teplo, světlo atd.) lze rozvinout ty kladné vlastnosti tak, aby člověk mohl nejen přežít, ale i vyhnout se klasickým moderním nemocem jako obezita, diabetes, vysoký krevní tlak atd. a navíc - mít dostatek elánu na dobrodružství života.

Aktivity, jež rozvíjejí zdraví a množství mitochondrií v těle buňky, jsou typicky nízko intenzivní s dlouhým trváním rozložené do celého dne (např. chůze, lehký běh, domácí práce, zahradničení, nenáročný pohyb atd.). Člověk by se po jejich činnosti měl cítit lépe, ne hůře a unaveně. Tímto způsobem se vyhneme zbytečnému stresu, jež se za život organismu sčítá, až se vám zadře motor. Toto uvažováni je přesný opak cvičebních programů současné doby, které jsou založené na vykompenzování našeho nic nedělání skrze jednorázové šoky, vysoko intenzivního cvičení po dobu 30 - 45min 2-3x týdně s, pokud možno, co největším kalorickým výdejem. Tyto přístupy sice odměňují okamžitými krátkodobými výsledky, ale mají dlouhodobé negativní následky. Avšak v dnešní uspěchané době chceme vše hned a tak naletíme na špek lidem, kteří naše peníze rádi shrábnou a vyhoví našim nereálným představám. Po pár týdnech takového smýšlení většinou nastupuje přetrénování, náchylnost k nemocem, výkyvy v náladě a nakonec skončíme tam, kde jsme začali plus o trochu víc zhuntovaný a zklamanější. Takže jestli chcete nasměrovat svůj přistup především směrem ke zdraví, tak se nevyplácí jít proti směru evolučního vývoje a nechat se oblbnout reklamními triky.

 

Životní rovnováha

Naše tělo i prostředí nejlépe funguje na bázi cyklů tak, aby se udržela rovnováha. Zima a léto, noc a den, stres a uvolnění, jídlo a hlad, námaha a odpočinek atd.. Ani jeden stav není na škodu, pokavud tento cyklus má pravidelné opakování.

 

"It is the dose that makes the poison."

 

V dnešní době není vždy snadné i možné mít úplnou životní rovnováhu, avšak je podstatné podchytit příznaky dříve, než vyústí v závažnější problém a to především čím je člověk starší a tím pádem méně odolnější. Jeden ze způsobu, jak monitorovat zdraví organismu, je skrze měření základních životních ukazatelů jako např. tep, tlak, teplota, spánek. Takže tlakoměr a teploměr jsem hned po příjezdu z Anglie oprášil a už to testuji a musím konstatovat, že souvislost výkonnost - vnitřní pocit - teplota - tlak - je celkem dobré měřítko pro udržení kvality cvičení i způsobu, jak předejít přetrénování, avšak na závěrečný verdikt je zatím moc brzy. Pozor! Je nutné si přečíst návod na použití ať jako já neplašíte tři dny kvůli přetrénování, jen aby jste zjistili, že nastavením měření teploty na vnitřek ucha testujete čelo.  Potom ta čísla vypadají opravdu jinak.

 

Dieta

Přes všechny zázračné superfoody, doplňky a způsoby vaření - je to opět o návratu k základům. Je jednoduché se nechat zmanipulovat moderními trendy, ale tělo bude především potřebovat dostatek kalorií a zastoupení - tuky, cukry, bílkoviny, vitamíny a minerály. Co se však liší podle Leeho doporučení je procentuální složení a to především dostatečné zastoupení cukru.

Cukr je hlavní energetický zdroj pro fungování našeho mozku a pokud jste vyzkoušeli různé diety, které omezují jeho množství, tak ani jedna z nich dlouhodobě nefunguje. Pokud tělu nedopřejeme cukr, tak si ho skrze pohotovostní režim vyrobí z bílkovin uložených v těle (svalů), jelikož bez cukru mozek 'nearbeituje'... comprende, amigo?  I když se nízko-sacharidová strategie se  z počátku může zdát nevinná i prospěšná, tento režim těla nebyl nikdy přizpůsoben na dlouhodobé zneužívání a časem se to většině lidí vymstí, ať už zdravotními nebo výkonnostními nedostatky.

Problém s moderním nenávistí i láskou k cukrům pramení z našeho nepochopení zdrojů opravdového jídla a nutnosti pravidelného cvičení pro zabezpečení cyklování energie. Ve zdravém organismu energie proudí - dovnitř v podobě jídla a ven v podobě svalové činnosti (pohybu) - tuto aktivitu nelze ošidit a ničím nahradit. Nedostatek cukru tento metabolický proces zpomaluje a je to nouzový režim, který způsobuje katabolické reakce a stres v těle. 

Další témata, která se v ten den řešila, byla -  krevní tlak, fungování trávícího ústrojí, svalová horečka, dýchací ústrojí a důležitost oxidu uhličitého, hospodaření těla pro udržování nezbytného přísunu cukru pro mozek, zdravé snižování tělesné váhy, mateřské mléko jako optimální vzorec pro složení stravy, jak sestavit jídelníček pro nastartování fungování buňky zpět k vysokoenergetické produkci, šrotování skořápek od slepic :) návaznost jednotlivých systému těla na sebe, coca-cola na občerstvovačkách ultra maratónských závodů atd.

Když se hodinová ručička přehoupla přes 20.00, nastal čas pro závěrečnou třešničku a to Mickův rozbor mýtů a špatných výzkumů, co dnes kolují internetem a na kterých byly postavené mnohé současné knihy pro vytrvalostní sportovce, které si našly cestu do rukou většiny zúčastněných, včetně mne. Lee obrátil oči v sloup, jen co se objevila první stránka plná čísel a grafů a oznámil, že tohle bude chtít aspoň dvě piva. A tak ve veselém duchu, i občasné vážnosti, utekl tento den a člověk věčně lítal mezi absolutním prozřením a nepochopením. Jednu hodinu to chápu a další už si nepamatuji souvislosti. Vlastně jeden z těch důvodů, proč se účastním těchto kurzů je, že na rozdíl ode mne většina těchto učitelů je dostatečně zkušená, aby nepodlehli informacím, co vypadají lákavě a mysticky, nýbrž hledají, co je odvozené od evoluční teorie a prověřené teorií i praxí, vědeckou i osobní. Takže, když to shrnu, tak sobota byla úžasná a jediný mínus byl v mém mírném předávkováním kávou a podrážděným žaludkem ve snaze vše si zapamatovat. Konečně po 22.00 se hlava rozhodla vypnout a nechat mě pořádně vyspat.....ustlal jsem si na zemi hned vedle postele :) a padl za vlast, jelikož neděle měla být neméně akční. 

 

VÍCE INFORMACÍ OHLEDNĚ TÉTO TÉMATIKY NAJDETE NA BĚŽECKÉM BLOGU STRÁNEK

WWW.BORNTORUN.COM

 

PŘÍŠTÍ TÝDEN

BIOENERGETICS (DRUHÁ ČÁST)