Frank Forencich - Exuberant Animal

Frank Forencich (FF)

Human Predicament

Část 2.

 

Druhý den začal jako ten první a to tak, že jsem opět dorazil pozdě kvůli vlaku, který stavěl na každém místě a z typické 40 minutové cesty vykouzlil 2 1/2 hodiny. V sobotu mi to nevadilo, jelikož to šlo pouze o představení všech účastníků a já se svojí pamětí na jména a povolání, stejně za pár minut nevím o koho se jedná (teda pokavaď se někdo nejmenuje Jack Rozparovač apod.), ale tohle nedělní ráno bylo jiné, jelikož jsem přišel o část z úvodní části meditace.

 

MEDITATION (nesnažit se nic měnit)       

I když jsem kdysi patřil do společnosti lidí, kterým se obracel žaludek, když slyšeli slovo meditace a vybavovali se jim obrázky zkouřených hipíků na vegetariánské stravě, tak i já jsem časem přičichnul k tomuto způsobu získání životní rovnováhy. Meditace ve Frankově pojetí je vnitřní klid a uvolnění. Jeho motto je "Tension is who should you be, relaxation is who you are." I když jsme se bavili o různých formách meditace, tak opět pro většinu platí ta základní, a to soustředění se na dýchání a jasnou mysl, která je klidná jako řeka. Probírali jsme spoustu výzkumů ohledně pozitivních vlivů při každodenním procvičování, ať už se jedná o kreativitu, snížení svalového napětí i vyvážení parasympathetic/sympathetic nervového cyklu pro zdraví a regeneraci organismu. Já jsem si za těch 5 let, co si s tím hraji, prošel několika metodikami a přístupy, a nakonec jsem zakotvil u 20 minut denně této hudby (Skyrim atmosphere) kdy v leže vypnu a zapomenu na vše kromě nutnosti dýchat. Tento stav těla a mysli je někde na hranici spánku a vyžaduje dobré načasování i procvičovaní relaxace, pokud to nechcete prochrápat....ale o tom více na našem pobytu v srpnu v Jizerkách, teď zpátky do vírů FF know-how.

 

LOOOOONG BODY

Frankův koncept long body se odvíjí od jednoduché hypotézy a to, zda-li je možné, aby jedinec byl zdravý, když lidstvo je nemocné? Jinak řečeno, zdraví lidí, kterými se obklopuje, bude ovlivňovat zdraví naše. Externí zdraví, jinak řečeno, zdraví našeho prostředí, bude ovlivňovat naše interní zdraví - fungování našich vnitřních orgánů. Proto základy toho, co potřebujeme, překračují hranice naší tělesné schránky a tento problém je nutno řešit kolektivně ne pouze individuálně. Příroda není jen zdroj nerostných surovin pro těžení, ale komplikovaný ekosystém, který komunikuje s fungováním našich buněk a jehož přínos nelze ničím nahradit . Proto ochrana přírody je formou zdravotní péče, které by se mělo dostávat mnohem více pozornosti i financí, než budování nemocnic a dotování výzkumu léků. Chemické reakce, které se vyskytují v těle, jsou obdobné reakce, které probíhají v přírodě, a z tohoto důvodu nelze diskutovat o zdraví organismu a efektivitě léků, pokud nevyřešíme nejdříve problém vnějšího prostředí ve kterém existujem.

 

SOCIAL NEUROSCIENCE AND INTERPERSONAL NEUROBIOLOGY

Spousta návyků a reakcí našeho těla budou vycházet od návyků a chování našich blízkých, jež nás obklopují již od narození. Lidé jsou výborní opičáci, jelikož podvědomě přebíráme návyky druhých a tím urychlujeme naše učení/vývoj a zvyšujeme tak pravděpodobnost přežití skrze lepší soběstačnost. Zároveň je to i o naší snaze lépe zapadnout do společnosti, na které jsme závislí. Tenhle koncept "Mirroring people" může být dobrý sluha i zlý pán. Záleží, na čem vám záleží :)

Být v přítomnosti lidí, kteří disponují schopnostmi, které toužíte v sobě rozvinout a napodobovat jejich chování, je snadný způsob, jak učinit za krátký časový úsek, velký pokrok ....např. Nick Bollettieri Tennis Academy už vychovala spoustu tenisových hvězd na bázi tohotu principu, pořádání různých sportovních kempů se také těší velké oblibě a úspěšnosti. Avšak narodit se do rodiny, která se rozhodla získat přednostní právo pro krátký život skrze nedostatek pohybu, nevyváženou stravu, rodinné hádky atd., to jste, tak trochu, dostali černého Petra.

Náš mozek je nastavený pro život v komunitě ani velké ani malé. Smysl našeho života je spjatý s naší prospěšností kmenu, ve kterém žijeme. Naše lidské potřeby lásky, ochrany, fyzického kontaktu atd. jsou nezbytnou součástí našeho vývoje a pokusíme se pro jejich získání učinit maximum. Proto pochopit, jak funguje náš kmen (společnost) a jak mu být užitečný, je součástí zdravého rozvoje mozku. Pokud je náš kmen šťastný, jsme i my šťastní....tak jaký je ten váš kmen? Okruh blízkých? Ne nadarmo se říká - miluj svou rodinu, ale vybírej si své přátelé.    

 

THE POWER OF STORY

Než jsme začali dřepět ve školních lavicích a drtit kalkulačky, náš nejoblíbenější způsob předávání informací byl založen na vyprávění příběhů, pokud možno v noci u ohně s nějakou baštou. Příběhy, které nebyly vždy úplně pravdivé, měly i tak velký vliv na budování naší představivosti i schopnosti se učit novým dovednostem. Vyprávění příběhů, které je staré jak lidstvo samo, většinou připadlo na hlavu šamana nebo starých lidí, kteří tímto způsobem byli pro ostatní členy komunity takovou lidskou wikipédií. Příběhy jsou mocné, jelikož při jejich poslechu probíhá takzvaná vnitřní vizualizace, která vyplavuje do krve spoustu hormonů a aktivuje nervová spojení, jako by jsme ten příběh prožívali současně s vypravěčem. Naše představivost dokresluje zbytek informací, náš tep se zrychluje.....co na tom záleží, že ne vše je pravdivé, v tu danou chvilku to prožíváme, jako by šlo o život.

Bohužel i tato vyprávění mohou být zneužívaná (náboženství, politika) a proto je nutné si uvědomit, jaké příběhy vlastně vypravíme, jelikož ač nevinné mohou se zdát, v těle citlivého člověka mohou rozpoutat peklo a hrůzu. Jako vypravěč nesete tak svoji zodpovědnost .

Jaké příběhy vyprávíte druhým?

Jsou vaše příběhy založené na vyvolání negativní reakce: děs a běs + zastrašování,  a nebo pozitivní reakci: je na čase učinit změnu k lepšímu, já to zvládnu?  

 

PLAY

Hraní si je jedna z těch evolučních vlastností člověka, kterou potřebujeme k vlastnímu rozvoji navzdory její energetické náročnosti. Copak to snad jde, nehrát si? Hra nám umožňuje neuvěřitelné množství pohybových možností, které by jinak nešlo do stejné míry rozvinout jiným způsobem. Pokud chcete rozvíjet mozková spojení, připravit se na téměř nepředvídatelné, tak hře se nic nevyrovná, i hra však má svá pravidla, a tak se její účastnici neustále pohybují na hranici dodržování pravidel a anarchie, což je jeden z důvodů, proč je to tak návykové. Nehrají si jenom lidé, ale i ostatní zvířata a tak je jednoduché zpozorovat pravidla jimiž se všichni hráči řídí tak, aby zábava mohla pokračovat co nejdéle a aby to bylo co nejpřínosnější pro všechny:

  • Na začátku se podepisuje (hůlkovým písmem) smlouva :) jež říká, že od teď až do konce je vše hra a nic není provedené se zlým úmyslem.
  • Hráči se seznámí, představí, otestují svoje schopnosti.
  • Náročnost se zvyšuje tak, aby se zabránilo nudě, ale zase aby to nebylo příliš náročné tak, aby hra předčasně skončila.
  • Pokud je jeden hráč mnohem silnější, tak si sám stanoví handicap, aby si obě strany užily prima zábavu.
  • V momentě, když jsou oba hráči vyčerpaní, hra končí a každý putuje za svými povinnostmi.

 

Všeobecně platí - pokavaď si z povinností lze učinit hru a zábavu, tak časem vybudujete svoji kapacitu pro rozmanitost i náročnost bez toho, aby vám to přišlo jako práce a život bude o trochu barevnější.

 

No, kdo by si místo práce nechtěl hrát???

 

Samozřejmě, tohle byl jen výběr z témat, které jsme probírali a co jsem si v tom zaujetí stačil poznamenat. Zároveň, že kurz probíhal v prostorách Regents Parku, tak jsme se samozřejmě i vyblbli venku na trávě, a k úžasu všech kafe sajících Angličanů, jsme si hráli na samuraje, planety, basketbalisty, opilce a záchranáře, i slepé žabáky atd.

Určitě se za Frankem v budoucnu ještě podívám, kdo ví, třeba se i k němu přidám jako instruktor, jelikož jeho myšlení i učení lze jen stěží pochopit/napodobit na poprvé, a zároveň jeho poslání je dnes více, než kdy předtím potřeba dostat do všech koutů světa, než za svoji blbost zaplatíme životem, a ten svět, jež nás stvořil a jehož jsme důležitou součástí, nenávratně ztratíme.

Jiri over and out.....