Movnat Prague Duben 2016

 

Návrat na místo činu 

Movnat myšlení bylo moje první setkání s realitou, že pohyb a cvičení nemusí existovat pouze v ohraničeném prostoru betonových zdí, anebo mít přičleněný specifický čas. V té době jsem pochytil pouze část toho, o čem tahle filozofie je, jelikož jsem se ocitnul v cizích vodách, kde bylo těžké vidět souvislosti. Moje přemyšlení bylo tehdy velice limitované a příliš ovlivněné tím, co propaguje fitness komunita nebo školství, abych si obzvlášť cenil toho, co mi přistálo ve dlaních.

Naštěstí moje touha, a částečně zoufalost, najít způsob, jak si udržet svobodu pohybu, pevné zdraví, bez nutnosti cvičebních strojů, členství v klubech, věčné posedlosti po vzhledu atd. byla mnohem silnější. Skrze Level 1 workshop v Londýně, se mi pootevřely dveře do světa, který mi obrátil život naruby. Přinutilo mne to vrátit se na cestu, po které jsem toužil jít již jako dítě, v době, kdy jsem měl víc nadšení než talentu a limitace těla skrze vrozené genetické předurčení mi dávalo smysl asi jako teorie relativity.

Když jsem v březnu objevil, že se v Praze bude chystat workshop, neváhal jsem a nabídl svoji pomoc.  Jerome (Movnat Team Instructor), jak se ukázalo, neváhal přijmout nejen pomoc moji, ale i mé drahé polovičky, co nás fotila na každém kroku, a sama absolvovala Level 1 za časů, když o tuto metodiku nebyl skoro zájem. A tak jsme se v polovině dubna vypravili společně do Prahy připomenout si, co bylo to, co nás na tomto cvičení tak uchvátilo.

Páteční setkání bylo pouze pro účastníky certifikačního kurzu a možnost poznat se navzájem. Pro mne to byla první možnost setkat se osobně s Jeromem, kterého, jak už to v této době je běžné, jsem znal pouze přes Facebook. Po krátké domluvě jsme si ujasnili, jakou roli mám sehrát během tohoto víkendu a bylo na čase začít.

Pro budoucí trenéry byl pátek ideální možnost v klidu si popovídat a pochopit Movnat metodiku a její principy. Tohle byla vítaná změna (z mého pohledu), jelikož já jsem tuhle možnost tenkrát neměl a vše si musel nastudovat a vyzkoumat sám. Krátké 3 hodiny povídání na pastvinách Karlova Náměstí utekly jako voda a víkend cvičení byl před námi.

 

Sobota byla hlavně ve znamení lokomočních dovedností (plazení, chůze, skákání, vyvažování atd.) a možnost seznámit se s zbytkem účastníku kurzu, kteří toužili naučit se základním pohybovým dovednostem. Jestli je někdo na pochybách, že žijeme v 'globálním světě', tak by byl asi překvapen, že z Čech nás tam byla jen hrstka (jinak Itálie, Norsko, Irsko, Chorvatsko, Slovensko, Rakousko). To však většinou bývá přínos, jelikož každý přinese něco ze své kultury a zkušenosti ze svého sportu či pohybového umění, a můžeme se učit všichni od všech. Co člověk, to unikátní příběh, i když to většinou bylo spojené se zraněním a uvědoměním si, jak současný sportovně-soutěživě založený program výchovy - dětí i dospělých - nebo moderní život, není to, na co jsme stavěni. Nutnost uchovat si širší škálu pohybových možností není jen otázka zvýšení celkové výkonnosti, ale i prodloužení životního elánu do stáří. Věkový průměr účastníků byl spíše ve vyšších číslech (30+), fáze života, kdy o sobě dávají vědět chyby a špatné návyky z minulosti. Jinak řečeno, každý bolel jinak, ale nikdo nebrečel a všichni chápali, že nikdy není pozdě změnit to k lepšímu. Také bylo evidentní, kdo pochopil princip Movnat filozofie, kdo má zálibu v kvalitě pohybu, kdo se to snaží urvat silou, kdo je schopný pracovat samostatně i ve skupině. Ranní i odpolední část byla zakončená combem (kombinace movnat dovedností ve stylu kruhového cvičení pro zlepšení kondice) a účastníci certifikace měli před sebou ještě první praktickou zkoušku. Já měl půl skupiny a Jerome druhou. Každý účastník měl 6 minut na výuku mini lekce založené na dovednostech, které jsme jim určili na základě toho, co jim, podle nás, za celý den šlo nejhůře. Hlavním kritériem Levelu 1 byl budoucí trenérský potenciál, (schopnost ukázat, vysvětlit, poslouchat, reagovat) jelikož tohle není cvičení + metodika co člověk rozlouskne za jeden víkend.

V neděli ráno nám všem chvíli trvalo, než se tělo i hlava probrala, a tak se začalo zlehka při zemi. Po dokončení písemného testu a příjezdu zbytku účastníků praktické části, jsme se posilnění ranní kávou vrhli na druhou část. Zahřátí v sedě, dřepu, na všech čtyřech, na zádech atd. někdo by to nazval rehabilitační cvičení, pro nás to bylo příjemně intenzivní probuzení. Tentokrát byli na pořadí manipulační dovednosti (házení, chytání, zvedání, přenášení) a zbytek lokomočních dovedností, co jsme nestihli v sobotu. Opět zbyl i čas si do programu zařadit 2 comba a závěr patřil druhé praktické zkoušce a předání certifikací trenérům, jež splnili Movnat kritéria a najednou bylo konec.

 

Úleva, únava, radost a zároveň zklamání, že už je po všem.

 

Já jsem opět dělal, co bylo potřeba a dostal i důvěru učit pár technik v roli instruktora, za což jsem byl vděčný. I když fyzicky nejsem ještě v takové kondici, abych jako Jerome absolvoval Level 3 a mohl se zařadit do Movnat Team Instruktorů, rozhodně mne tato myšlenka neopustila, právě naopak. Trochu jsem si jel ujasnit, co pro mne Movnat znamená a jestli chci udělat další krok, který bude ten nejtěžší jak fyzicky, finančně i časově.

Život je pestrý a vše, co se nabízí za jeden lidský život stihnout nelze. I když je teď moderní v pohybové komunitě dělat z Ido Portala Jéžíše, tak pro mne Movnat metodika dáva smysl víc,  jak jakýkoliv jiný systém a tak má cesta ještě nekončí….spíš opět začíná.

Je nutno podotknout, že jsme měli fakt kliku. Počasí se umoudřilo a venku bylo sucho a skoro slunečno, takže jsme mohli řádit na trávě, místo toho být zavřený v katakombách Crossfit Praha (kde se kurz pořádal) po většinu času. Tento víkend mi také podstrčil pár nápadů pro naše pobytové zájezdy. Můj první Movnat kurz byl trochu stres a trochu zábava, ale teď jsem si to konečně naplno užil. Zároveň bylo prima mít možnost sledovat a vnímat, jak ostatní objevují svoji zapomenutou radost z přirozeného pohybu.

…..to lidské nadšení je silně nakažlivé.

Pozor, ať to nechytnete!

 

Posuďte sami ….

Pavlína pro vás nafotila každý okamžik. Třeba tak lépe pochopíte, proč a jak cvičit a přidáte se ke komunitě, která kráčí správným směrem, i když proti proudu současné doby.