Luna Sandals - Leadville Pacer

Ve stopách indiánů Tarahumara

Možná jste si přečetli Born to run (Zrozeni k běhu) a nebo jste zahlédli na ulici člověka v divných sandálích. Doba se mění a sandále už nejsou jen obuv pro důchodce a vyvalování na pláži, ale začínají se stávat akceptovatelnou módní alternativou k tradiční obuvi. Poslední dobou se někteří běžci rozhodli vyzkoušet, jaké to je kráčet ve stopách tarahumarských indiánů a tak začal fenomén běhání v sándálích nabírat na obrátkách. Avšak většina z nich si nemůže pomoct a věčně srovnávají boty se sandále. To je pochopitelné a zároveň blbost. Kdo začne běhat v sandálích, tak to dělá pro svobodu chodidel, dobrodružství, rebelství, praktičnost a radost z pohybu, a ne pro extra ochranu chodidel a výkonnost.

Já zůstávám věrný značce Luna Sandals. Nejenom, že tohle hnutí odstartovala, ale taky proto, že je podle mne vyrábějí nejkvalitněji, i když na trhu jsou už i jiní výrobci (Mountain Goat, Xero, Bedrock atd.). Kdybych měl vlastnit jen jeden pár obuvi, tak si vyberu tlusté sandále a budu vysmátý po celý rok. A tak mi nedávno, v obálce ze Seatlu, dorazil můj třetí pár a zřejmě ne poslední. Je na čase zjistit, jak se liší od těch ostatních, co již vlastním (Luna Venado MGT a Luna Mono Pittards) a jak se s ním žije a hlavně - běhá.

Nejprve musím vychválit zákaznický servis Luna Sandals. Měli se mnou velkou trpělivost při vybírání správné velikosti a byli i ochotni vyříznout mi speciál na míru. Nakonec to nebylo třeba a za příplatek 20$ jsem si vybral model Leadville Pacer velikost 44 D (širší varianta). Nevím, zda-li na českém trhu bude možnost zakoupení širší varianty, ale pro ty z vás, co milují Luny stejně jako já a mají velkou tlapu, věřte, že ten rozdíl o půl centimetru stojí za příplatek. Za necelý týden byly sandále na Ruzyni a po celním doplatku 800,- Kč, jsem je přebíral od FedEx řidiče. Takže celkové náklady vyšly na 3000,- … oooooopsy! Pokud chcete ušetřit, tak bych se nejdříve radši pozeptal u česká distribuce Luna Sandals .

Luna Sandals má pro vaše potřeby na výběr spoustu modelů a všechny mají něco do sebe, takže proč jsem zvolil tento kousek:

  • Leaville Pacer je tenčí verze modelu Leadville Trail. Já jsem teď ve fázi rozvoje běžecké techniky a tak jsem chtěl dostatečnou tloušťku pro pocit bezpečí, ale né zase moc kvůli ztrátě zpětné vazby.  
  • Vzorek této podrážky je ideální pro moje tréninkové prostředí - asfalt, štěrk, luka a lesy.
  • Gumová část pásku, co obepíná patu - Performance Lace - drží jak přibitá. 
  • Pásky na suchý zip okolo kotníku (Tech strap) jsou v ceně a dodávají pocit bezpečí při seběhu a na svahu.
  • MGT stélka, na rozdíl od kožené, neklouže ani v dešti a sněhu.

 

No a co si teda o nich myslím???

G0390419.JPG

Leadville Pacer jsou klasické Luny. Vše, co jsem měl rád na předchozích modelech a o trošku lepší. Směs Podrážky Vibram Italy je mnohem lepší, než u modelů Venado nebo Mono s americkou směsí. Nejen, že je odolnější, flexibilnější, ale hlavně působí tenčím dojmem, v porovnání s 2mm tenčími Venady. Spousta zpětné vazby od chodidel pro zlepšení vaší techniky a vzorek je agresivní tak akorát, i když v nich občas chodím na asfaltu a betonu, nikdy mne neštve a zároveň mám jistotu, že když už se konečně vypletu z betonové jungle do přírody, nebude z výběhu lekce bruslení. Jediné, co bych tomuto vzorku vytkl je, že podzimní bláto se na podrážku dost pevně přilepí, samo se neodloupne a má tendenci působit jak přísavka při každém dalším kroku. Prozatím to řeším tak, že běžím hned vedle stezky po trávě. Jinak v lesích paráda a samozřejmě si dává člověk automaticky větší pozor, když nemá vršek chodidla chráněný. Jako vždy si budete v Lunách chvilku zvykat a hrát si s nastavením pásků, ale jakmile najdete to vaše, tak už to nebude potřeba řešit. Co však potřeba řešit je - kam vás zanesou a jaké vzpomínky s nimi zažijete. 

 

MGT (Monkey grip technology) to u mne vyhrává na plné čáře. I když mám model Mono s koženou stélkou, na běhání to není. Takže z hlediska praktičnosti a stability, bych pro běhání vždy volil MGT. Jinak páska okolo chodidla při správném seřízení drží jak přibitá. Pokud se však chystáte na něco monstrózního, jako marathon a ultramarathon, tak věřte, že bude ke konci dřít, obzvlášť pak, pokud se někde namočí. Zároveň - po doběhu pásek dlouho vysychá. Avšak při tréninkových vzdálenostech to není žádný problém a klidně s chutí vymeťte každou kaluž.

 

"Už jsem zmínil, že ponožky nejsou třeba a bahenní zábal je v ceně?" 
 

Hodnocení:

Luna Leadville Pacer

4.5 / 5 

Pokud to jsou vaše první sandále tak POZOR. Přechod z bot na sandále je potřeba nepodcenit. Běhání v sandálích je úžasné až tehdy, když jsou na to chodidla připravená (silná a zdravá). Podle mne je to pocitově nejblíže k běhání úplně naboso, a už jen pro ten požitek z běhu, ranní rosy na chodidlech, by si každý měl dopřát alespoň jeden pár. Takže děkuji vám Luna Sandals za další přiživení mojí sandálové závislosti, za skvělou péči o zákazníka, díky že vyrábíte širší varianty pro bigfooty jako jsem já a těším se na vaši 2017 kolekci. Podle prvních fotek to vypadá, že cesta hledání nejlepšího designu sandálů ještě nekončí a že moje kolekce se bude pravděpodobně rozrůstat. Možná Oso flaco 2.0?

 

KOLEKCE 2017

→ ZDE

 

Tak ať vám to běhá a přeji spoustu krásných cest a zážitků.

Jiri (Legendary Born To Run Coach)

Over and out…