Vivobarefoot Primus Trail FG

Návrat na výsluní

Tak jsme se konečně dočkali. Vivobarefoot vyslyšelo nářky nás všech zapálených běžců a vyrobilo nám botu, co obstojně zvládne každý terén. Je na čase zjistit, jestli tohle je propadák ve stylu „umím od každého trochu, ale dohromady nic“ anebo hit letošního podzimu.

3 týdny testování, všechny možné terény (poušť nepočítám) a myslím, že pro vás máme dobré zprávy. Tak si je pojďme představit.

 

Primus trail FG (Firm Ground) je kompletně předělaná bota, která se výrazně liší od svého předchůdce Primus trail a je to první model od Vivobarefoot, co byl intensivně testován tak, aby uspokojil všechny běžce, co chtějí nejen prostornou botu, ale i odolnost a výkonnost.

 

Tak začněme tím nejdůležitějším a to je podrážka Firm Ground. Zpětná vazba, flexibilita, tvar – tohle vše je to, co od Vivobarefoot očekáváme a co na jejich botách milujeme. Tloušťka 5,5mm, sklon pata/špička 0mm, dostatek propriocepce a pohodlí i na horších štěrkových cestách. Na závody bych možná zvolil jinou obuv, s tlustší podrážkou, jelikož na hodně kamenitém terénu budete muset trochu zpomalit, protože když nevychytáte dopad chodidla, tak vás to dost bolestivě vytrestá. Každopádně jako tréninková bota to nemá chybu. Podrážka má výbornou přilnavost a stabilitu, obzvlášť pro pohyb vpřed i na mírném sklonu. Na větším sklonu nebo hodně blátivém terénu to bude trochu klouzat do strany. Zároveň na kořenech a mokrých kamenech budete muset být ostražití. Kdybych měl navrhnout řešení tohoto problému, tak bych zkusil vyměnit Y profil kolíků za X. Jinak na rozdíl od předchozího modelu, tahle podrážka funguje jak na silnici tak na sněhu, blátě, jehličí apod., a co se mi libí nejvíce je, že bahno se na podrážku nelepí a tak na konci běhu nebudete mít cihly na nohou.

Co se tvaru bot týká, myslím, že šířka uspokojí většinu zákazníků, bohužel já jsem náročný a potřeboval bych 0,5cm širší (ve špičce), obzvlášť tehdy, když si člověk vezme tlustší ponožku. Nezbývá než doufat, že se vzrůstající popularitou této značky se brzy dočkáme i možnosti výroby širší varianty, jako třeba nabízí New Balance. Nové šněrování mi ze začátku nepřirostlo k srdci, ale už si zvykám. Když člověk proletí nějakým křovím, tak už nemusí mít strach, že se zuje. Zesílená ochrana špičky i síťový materiál, vpředu a po stranách, fungují úžasně. Už se nezastavuji při každém náhlém setkání s ostružiníkem, abych se ujistil, že boty se nerozpáraly. Co bude potřeba dokoupit, je dobré merino ponožky na zimu, jelikož boty jsou sice z kolekce podzim/zima, ale jsou opravdu prodyšné. Jinak bota je skutečně lehká a pohodlná i na delší výběhy. Pokud máte dostatečnou kapacitu, nebojte se dát jim zabrat.

Se mnou už tyhle boty zažily několik dobrodružství. Vždy přidávaly na kvalitě okamžiku, než že bych cítil, že mne nějak omezují. Teď, když narazím na nějakou zkratku i cestu necestu, už se nemusím bát ji prozkoumat. Stejně tak, jako tomu bylo při putování po Jizerských horách pro přípravy našeho závodu, výběhu na Černou horu, prozkoumávání místních lesů nebo procházky na lukách. Vždy jsem cítil, že tohle je ideální kompromis pro běžné české přírodní prostředí.

 

Hodnocení:

  Primus Trail FG  

  4/5  

V poslední době to s produkty Vivobarefoot bylo trochu nahoru dolu, ale letošní podzimní kolekce 2016/2017, a obzvlášť ta běžecká, konečně vypadá na návrat na výsluní.

 

Pro ty z vás, co chtějí jednu zdravou běžeckou botu na všechno terénní šílenství, tento model vás rozhodně nezklame. Pro ty, co upřednostňují hodně blátivý, podmáčený, zasněžený povrch, tak bych radši volil model SG. 

 

Jiri (Legendary Born To Run Coach)

over and out.....