Ido Portal Movement eXperience

Ido Portal Movement-X Prague 2015

Tento příspěvek je o moji zkušenosti s workshopem Ida Portala a 5+ lekcí co jsem si od něj odnesl (kromě modřin, únavy, úsměvu na tváři a nových přátel).

 

Pokud vyrazíte na movement-X s představou, že se naučíte za jeden víkend stojku, cvičit na kruhách, plazit jako ještěrka, dělat akrobatické triky atd. tak vám hodně rychle dojde jak naivní je váš pohled na učení pohybových dovedností a že je na čase začít si rozšiřovat obzory. Movement X není o učení všeho co je potřeba vědět k pochopení jednotlivých disciplín, ale jak název napovídá, jedná se o eXperience (zkušenost). Jinak řečeno je to Idův přístup k pohybově založenému cvičení smáčknutý do 2 dnů, ale o pochopení celého spektra tohoto přemýšlení si můžete nechat jenom zdát (to vyžaduje roky a desetiletí). Tento workshop je také o prozkoumávání a posouvání hranic rozmanitosti pohybu, boření fitness mýtů (co fungují na papíře ale ne v reálném světě) i schopnosti pochopit limitace vlastního těla a myšlení skrze pohyb i mimo něj. Podle mne je tento workshop takový první krok do světa pohybových možností a rozmanitosti všeho čeho je lidské tělo schopné, když přestaneme být zaslepeni výukou sportů a specializovanými aktivitami na úkor všestrannosti. Ido vás nechá kouknout pod pokličku hrnce a čichnout k omáčce, ale bez ochutnání. Zároveň budete mít možnost pocítit jeho vášeň pro pohyb a přístup k cvičení jako cestu k sebepoznání, svobodě a zdokonalování vlastních nedostatků bez ztráty nadhledu proč se vlastně hýbeme. Vyprávění, vtipy, pantomima, filozofické úvahy, herectví, upřímnost atd. toť vše a víc je součástí stylu, kterým Ido učí. Jedině tím, že se člověk vydá na jeho workshop, bude schopen pochopit a zažít, co je vlastně to poslání kterému se rozhodl obětovat svůj život. Pro některé to bude první a poslední setkání. Pro druhé zase začátek nového dobrodružství. Každopádně si myslím, že nikdo nebude zklamaný natož, aby odešel s prázdnou.

 

Lekce 1. Student/Učitel

Jsem na kurzu pro učitele, studenty nebo obojí? Bylo pro mne super vidět, jak někdo kdo je pravděpodobně na vrcholu pyramidy pohybového učení, kterou já teprve stavím, předává své vědomosti. Jedna z věcí, která byla ihned očividná a kterou mají všichni tito nejlepší učitelé společnou je jejich schopnost předávat své vědomosti rychle, stručně a srozumitelně (tedy tak aby se co nejlépe zaryly do paměti). Jinak řečeno je potřeba mluvit společný jazyk a vhodné výrazy (které mají jednotný význam např. předpažit, upažit, propnout, záklon, předklon atd.) jsou zárukou urychlení procesu učení a vyvarování se zbytečných chyb. Ať už z pohledu studenta nebo učitele je nutné si ověřit, že si obě strany rozumí. Jedině tak položíme solidní základy techniky pro možnost pustit se do náročnějších/riskantnějších/zábavnějších variant. I když v tomto směru již kráčím, určitě se vněm potřebuji více zdokonalit.

 

Lekce 2. Na čem opravdu záleží?

Jako lidská společnost ztrácíme čím dál víc přehled o tom, co je důležité pro naše zdraví.

·        Schopnost hluboko dřepnout bez bolesti a odpočívat v této pozici je známka zdravých kolen, správného rozsahu pohybu v kyčlích i kotníku a způsob jak si udržet zdravou funkci vylučování.

·        Schopnost vyset z uvolněných ramen a ručkování je nejen skvělá zábava pro děti i dospělé, ale i ideální způsob pro rozvoj síly úchopu + nezbytná rehabilitace pro zdraví ramenního kloubu a síly tkání co mu umožnují pohyb do všech stran. Denní protahování páteře a její schopnost pohybu do všech směrů, obratel po obratli, je zárukou bezbolestných zad pro radostné stáří.

Dřepy s činkou, cvičení na kruhách, stojka to vše je skvělý způsob jak rozvíjet pohybovou chytrost, ale jen pokud jsme vybudovali nejdříve silnou základnu přirozených pohybových dovedností, které budeme potřebovat s rostoucím věkem, až nás začne síla opouštět a zdraví kloubů bude rozhodovat o tom, jak zábavná bude druhá polovina našeho života.

V tomhle směru jsem díky Movnatu v dobrých rukách. I když jsem občas pochyboval o pravdivosti těchto praktik, teď už chápu jak a proč je upřednostňovat v tréninku na úkor cirkusových triků.      

 

Lekce 3. Upřímnost

 Je na čase začít s vlastním pohybovým výzkumem, učit se poslouchat své tělo a nejen slepě věřit názorům druhých (ať už jsou pravdivé nebo ne). Pokud se nedostavují výsledky, tak hledej řešení, ne výmluvy. Je na čase přestat lhát sami sobě i druhým (kdo chce, čas si udělá). Buď je moje zdraví pro mne důležité, nebo jsem připraven nést následky svých rozhodnutí. Je na čase přestat s výmluvami a soustředit svoji energii do hledání řešení. Je na čase přestat hledat tu nejsnazší cestu a čekat na ideální příležitost. Pohyb a cvičení nemusí být vždy zábava, aby to bylo přínosné, a někdy nezbývá nic jiného než tvrdě makat. Tento přístup k pohybu není o sprintování ale běhu na dlouhou trať. Zápas se sebou samotným a snaha snažit se co nejlépe vytěžit maximum ze svojí současné situace. Nikdo nemá ideální podmínky, ale všichni potřebujeme k životu pohyb. Lepší odcvičit hodinu cvičení v 6 x 10min. segmentech během dne, než čekat na nerušenou hodinu volna.

 

Pohyb = Život, Inaktivita = Smrt.

 

 Lekce 4. Každý jsme jinak silný

Každý máme své nedostatky, ale jen ty silný z nás jsou ochotni pracovat na svých slabinách usilovněji než na svých přednostech. Co se týče talentu tak genetika je rozhodující. Já sám občas do této propasti spadnu a bohužel rodiče jsem si vybrat nemohl. Např. Moje přednost je výdrž, flexibilita, představivost/hravost. Moje slabiny jsou síla, výbušnost, soustředěnost a trpělivost. Kdybych se vydal na cestu ultra běžce tak se směju od ucha k uchu, jenže já si zvolil všestranný pohyb a to vyžaduje od každého trochu. I proto nesnáším trénink na sílu a přesto ho musím cvičit (jinak se přestanu rozvíjet). Někdy zlepšení síly na sebe nechá čekat pár dní a jindy jsou to týdny opakování za opakováním bez úspěchu (kdy mne to vážně štve a nebaví). Pokud však začnu intenzivně rozvíjet svoje přednosti, výsledky se dostaví téměř ihned a to samozřejmě lichotí mému egu a je to mnohem zábavnější i motivující (ale ne vždy to co je třeba změnit). Nakonec člověk narazí na dovednost, co vyžaduje hodně síly (a jen trochu koordinace a flexibility) a pak není kam uhnout. Proto je naším cílem vyrovnanost všech pohybových dovedností, jelikož každá vyžaduje rozvoj těla jiným směrem a drží život v rovnováze. Nakonec z pohledu všestrannosti a zdraví dělat vše trochu dobře je to jediné na čem záleží i když tím nikdy nikoho neohromíte.  

 

Lekce 5. Nepřestávat se učit (Někdy nevíš, co nevíš.)

Opět jsem se naučil něco nového, a proto žiju. Jen čas ukáže, jaký vliv bude mít tento workshop na můj pohled na svět. Některé věci se totiž objeví/pochopí až po několika měsících (např. zvýšená citlivost dlaní ze stojky a plazení se u mne objevila až po roce cvičení, dřep se zlepšuje pořád i když už je to téměř 3 roky co jsem začal). Pochopil jsem také, že výsledky se dostaví, jen pokud budu trpělivě věnovat pozornost i těm nejmenším detailům. Šidit techniku na úkor kvality a schovávat své nedostatky za výbušné provedení je jen dočasné řešení, které buduje špatné návyky a zastaví můj dlouhodobý rozvoj. Nakonec jsem sám proti sobě.   

Další důvod, proč experimentovat a rozšiřovat své obzory sebe rozvoje je uvědomit si množství nevyužitých denních příležitostí. Malou změnou každodenních návyků lze dosáhnout významných zlepšení (pohyb, strava, dýchání, stress, spánek, ovzduší atd.). Avšak nejdříve si musíme uvědomit, co tyto nedostatky jsou, abychom je následně mohli změnit. Pokud však víme, co bychom měli dělat, ale děláme opak, tak pak je to o lidské blbosti a lenosti (zpět k lekci 3). Pro učení pohybových dovedností třeba platí, že to co si myslíme a děláme, jsou často dvě odlišné věci. I proto je potřeba mít po ruce videokameru nebo zkušený pár očí alespoň do doby než si vybudujeme dostatečné základy pro individuální cvičení.

I když prozatím neplánuji vyrazit za Idem na další workshop, jsem rád, že tady ta možnost do budoucna je (teda až prozkoumám, vše co jsem se naučil). Zároveň bylo prima pozdravit mého Movnat Level 1+2 učitele Josepha Bartze (co úzce spolupracuje s Idem) a dohodli jsme se, že ho pojedu během léta navštívit do Berlína pro trochu nakopnutí do zadku a pár nápadů jak na sobě i mých studentech zapracovat.

 

Na tento workshop určitě budu rád vzpomínat ale teď je na čase makat.