Break The Cycle (03)

Break the Cycle (03) Nauč se, jak se učíš.

Je 9.00 ráno říjen 2011 a já sedím na přednášce sportovní sociologie. Dnes je na řadě teorie feminismu a její dopad na formování pozice mladých lidí ve společnosti skrze oddělenou výuku tělesné výchovy na středních školách. Já sedím v první řadě (jako obvykle), abych měl dostatek místa pro nohy a mohl se natáhnout tak aby moje hlava byla podpírána sedátkem a vydržel jsem tak 2 hodiny sedět bez ztráty vědomí. Někdy jsem si psal i poznámky (jelikož jsem se cítil provinile), na které jsem se nikdy nepodíval a nalhával si, že třeba podvědomě mi něco uvízne v hlavě ---> Výsledek byl, že jsem se nic z těchto přednášek nenaučil, avšak splnil jsem kritéria, výměnou za čas, který už mi nikdo nevrátí a obdržel univerzitní kus papíru co má znamenat že nejsem blbec. Takhle se v anglii vychovávají učitelé tělocviku, 2 hodiny praxe a 17 hodin teorie po 3 roky. V ten moment jsem se rozhodl, že státní vzdělání není cesta pro mě a ač se vzdělávám rád, tradiční způsob výuky i kariéry není to co hledám a potřebuji.

To nadšení ..... Poslední kapka divadla tradiční cesty životem, děkuji ale od teď si radši půjdu svojí cestou.

To nadšení ..... Poslední kapka divadla tradiční cesty životem, děkuji ale od teď si radši půjdu svojí cestou.

Tohle však není jen vina institucí a učitelů, kteří mnohdy neumějí předat své vědomosti způsobem, který by neuspával znuděné publikum, ale i moje selhání schopnosti sebepoznání. Jó chybama se člověk učí jen kdyby nemuseli být moje a tak drahé to by bylo prima. Časem skrze vlastní experimenty a pár testů (jež jsou zdarma dostupné na internetu) o kterých jsem ani nevěděl že existujou, je schopné zjistit, jaký typ studenta člověk je a který způsob učení je pro něj nejúčinnější. Vědomosti z těchto testů změnily veškerý můj přístup k sebevzdělání i můj zájem o studium. Schopnost získat z každé zkušenosti maximální přínos zas ve mě utvrdili důležitost průzkumu věcí kterým nerozumím a stálé posouvání svých vědomostních hranic.

 

Můj současný přístup k seberozvuji 

 

 •  Investice do kurzů od učitelů, kteří vyučují formou praktické výuky, co zapojuje celé tělo a mysl. Lidé co jsou schopni předvést, co učí. Jinak řečeno miluji praktické předávání vědomostí. Potřebuji vidět danou situaci ze všech úhlů, zkusit a osahat si to a až pak to teoreticky pochopit.
 • Knihy jsou skvělé, ale audioknihy jsou pro mne zlato.
 • Lidé, které se kurzu/vzdělání účastní, jsou mnohdy důležitější víc než samotný kurz či učitel proto pozor na kurzy co lákají všechny.
 • Nepanikařit a spěchat pomalu - Přestat se snažit pochopit všechno hned. Z každé lekce si odnést 1 až 2 poznatky a ty pevně zapsat do mysli. Jeden z mých učitelů říká, že je to jak natírat koupelnu na bílo - vyžaduje to spoustu nátěrů, které se nanáší jedna vrstva po druhé, než získáme perfektní bílou stěnu. Nespěchej, každá vrstva je důležitá a potřebuje zaschnout.
Skvělý lidé, super učitel, a žádné všeobecně bezcenné vědomosti.....tak mi to vyhovuje.

Skvělý lidé, super učitel, a žádné všeobecně bezcenné vědomosti.....tak mi to vyhovuje.

 

Audiokniky Vs. Kniha Tištěná

 

Pokud jako já věříte v evoluční náhled na vývoj člověka, tak můj způsob myšlení nebude pro vás tak těžké pochopit. Schopnost psát a číst je v evolučním časovém měřítku celkem věc nová. Od dob co jsme se naučily komunikovat mluveným slovem se zkušenosti předávali převážně názornou ukázkou a vyprávěním. I z tohoto důvodu se v mnoha společnostech cenil přínos starých lidí, kteří ač byli krkem na víc co bylo potřeba naživit v sobě nosili léta zkušeností a příběhů co nám umožnili přežít v občas nepředvídatelném přírodním i umělém prostředí. Příběhy, legendy, pranostiky v sobě ukrývali lekce předchozích generací. Grafy, čísla, statistiky to zas tolik pro nás nefunguje a není divu vždyť je to nuda. I proto jsem si zamiloval jak hluboko v mé mysli se ukládá slovo mluvené Vs. psané.

   

Největší Výhody Audioknih oproti Tištěným:

 •  Emoce/podtext/nadšení (Mnohdy namluvené samotným autorem). Autor knihy ví, jaké informace jsou podstatné a svým hlasem, zdůrazní části, na které je nutné dbát pozornost. Autorovi důvody, pro které knihu napsal, vám budou našeptávány do uší.
 •  Přenosné, levnější a umožnují multitasking.
 •  Lepší pro vaše zdraví. Můžete vyrazit na procházku a poslouchat vaši oblíbenou knížku – pohyb + vzdělání = inteligentní aktivita :)
 •  Vaše oči jsou už tak přetěžovány během dne, dejte jim pauzu (důvod proč někteří z nás ztrácí schopnost zaostření zraku je, že svaly našich očí nejsou dostatečně trénovány na různé vzdálenosti. Naše oči fungují převážně v režimu vzdálenosti notebook, mobil, tablet, televize (konstantní krátká vzdálenost + neprocvičování periferního vidění)).
 •  Čtení-Sezení-Hrbení-Sklopení Hlavy tahle spojitost je platná pro 99.9 procent populace.....tištěná kniha bůůů... Audiokniha palec nahoru.
 •  Skvělé uvolnění před spaním, kde ideálně usínáme v zatemněném prostředí pro kvalitní regenerační spánek.....lampička na čtení před spáním to nedává smysl.

 

Nevýhody Audioknih:

 • Ne všechno co stojí za to číst je dostupné jako nahrávka.
 • Většina audioknih je v angličtině.
 •  Potřeba připojení k internetu.
 •  Potřeba přehrávače a nemožnost využití ilustrací.

- Avšak žádná nevýhoda není překážkou pokud opravdu chcete.

 

Já osobně tohle nové/staré médium miluji a připomíná mi to časy, kdy rodiče četli dětem příběhy před spaním nebo když jsme poslouchali pohádky na gramofónových deskách. Dnes je to jednodušší. Stačí nacpat sluchátka do uší a jsem z depresivního prostředí metra, ranní cesty autobusem atd. přemístěn do jiného světa. Místa kde se mohu poučit z chyb a zkušeností druhých nebo prožít s nimi jejich dobrodružství.

Tohle je ale moje cesta seberozvoje. Schopnost zjistit jak se člověk učí nejlépe je silně individuální záležitost ale i podle mého mínění vaše povinnost pro zlepšení efektivity nakládání s časem který nám už nikdo nevrátí.

 

No a co vy, zlepšujete svoji schopnost učit se jak se učit ????

  

P. S. Moje poslední audio úlovky:

- An Astrounaut´s Guide to Life on Earth – What going to space taught me about living on earth.

- Total Recall – My unbelievable story.

Teď momentálně poslouchám Move your DNA – Restore your health through natural movement.