Budování Pohybového Centra VI.

 Filozofie: Pohyb ≠ cvičení

Šťastné vánoční svátky a doufám, že většina z vás si během tohoto volna dopřála trochu času na protažení kostry, nějakou tu procházku a odpočinek od dnešní uspěchané doby, kde se věčně ženeme za věcmi, které většina z nás stejně nepotřebuje ke štěstí a spokojenosti. Naše moderní společnost si postupně začíná uvědomovat spojitost kvality jídla, spánku, prostředí a denního stresu s kvalitou života, ale pohyb a cvičení je něco, co zůstává pořád v ústraní. Podle nás si pohyb zaslouží mnohem větší publicitu a my jsme se tak rozhodli za něj nenásilně bojovat! Rok 2016 je za dveřmi a většina lidí si opět zvolí nějaké to cvičební novoroční předsevzetí, které jim většinou vydrží méně déle než ozdoby na stromečku. Možná nadešel čas na změnu pohledu myšlení ohledně naší fyzické (ne)činnosti, ať naše svíčky nadšení mohou hořet celoročně. Možná také nadešel čas zamyslet se, co a jak se hýbe, než se to hýbat přestane. Čas začít stavět pevnější základy pro kvalitnější životní styl, jež lze rozvíjet celoročně, každodenně a neomezeně.


Cvičení vs. Pohyb (Technika)

Cvičení pro většinu z nás znamená specializované odvětví, nebo sportovní činnost typu fotbal, pilates, yoga, tenis, aerobic, posilování, hokej, florbal, box, spinning, apod. I když veškerá tato činnost rozvíjí naši sílu, flexibilitu, výbušnost, koordinaci, výdrž atd., pořád je to nepřirozená, technicky náročná činnost, jejíž optimální provedení rozhoduje o upevnění/zhoršení zdraví, prevenci zranění a zlepšení výkonnosti. Většina těchto praktik spoléhá na zručnost cvičenců a jejich umění poslouchat signály vlastního těla, ale co když jste nikdy neměli možnost své základní pohybové dovednosti plně rozvinout, a nebo se vracíte ke cvičení po dlouhé fázi nečinnosti!?


„…to chcete skočit do vody v domnění, že se nějak naučíte plavat?“


Bohužel v dnešní době masových skupinových lekcí panuje přesvědčení, že kondice je vše a úspěch se měří na ubylá kila a propocená trika. Není nic snazšího, než někoho zničit tím, že mu dáte ohromný výsledek, za krátké časové období, ale věřte, že vše má svoji cenu. Ti, co nesou následky těchto praktik, se však na propagačních materiálech neobjevují. Pokud vám tedy jde o dlouhodobý záměr, je potřeba spěchat pomalu. Bez technických základů totiž budete navždy tikající bombou.


„Někteří na to přijdou dřív a jiní k tomu budou časem donuceni.“


Je zapotřebí vrátit se zpět, a zdokonalit jednoduchou činnost, než se pustíme do té komplexní, jinak budeme vždy plavat proti proudu. Pochopení principu progresivity (navyšování náročnosti a složitosti pohybu) je jeden ze způsobů našeho učení, jak předejít zbytečným zraněním a prodloužit tak provozní lhůtu na části našeho pohybového aparátu.

 

Tak například co má společného:

·        Topspin forehand a házení

·        Prkno a plazení

·        Mrtvý tah a skákaní

·        Běhání a přeskakování


Dokážete najít základ/princip, jež lze snadno převést z jedné dovednosti, a s menším přizpůsobením uplatnit v odlišné leč podobné činnosti?

Cirkusový trik, nebo nástroj pro pochopení rovnováhy a držení těžiště těla vně základny?

Cirkusový trik, nebo nástroj pro pochopení rovnováhy a držení těžiště těla vně základny?

 

Pohyb vs. Cvičení (Pohybový životní styl)

Pokud přemýšlíte o pohybu stylem Xhodin v určité dny v těchto prostorách a pak nohy na stůl, tak váš dominantní styl myšlení je klasicky cvičební. Pokud přemýšlíte stylem, jak se pohybuju 24hodin denně, 365 dni v roce, tak váš styl myšlení je pohybový.

Pohybový životní styl zmanená potřebu uspokojit signály těla hýbat se často, kvalitně, rozmanitě od teď, až do smrti. Je to uvědomění si pohybu vnitřně a o napojení těla a mysli. Je to o přizpůsobení prostředí tak, aby podněcovalo pohybovou aktivitu:

 

·        Pracovní stůl, u kterého se stojí (standing desk)

·        Hrazda, lano pro zavěšování

·        Sezení na zemi ne na židli

·        Pohyb v rozmanitém prostředí a terénu (příroda)

·        Chůze po schodech místo výtahu

·        Tvrdá postel na spaní

 

Pohybový styl myšlení je též uvědomělost a zručnost každého pohybu během dne a jeho postupné zdokonalování, než se technika posune od fáze vědomé do podvědomé. Je to schopnost (bez snažení) vyzařovat lehkost a ladnost, ať už si zavazujete tkaničky, přeskakujete kaluže, myjete nádobí a nebo přenášíte nábytek. Kvalitní pohyb je o pozornosti, naplnění vlastního potenciálu a miniaturních zlepšení ze dne na den. Pohybová ladnost nekončí, když se nikdo nedívá, nebo se zavřou dveře za vaší jednohodinovou lekcí a člověk si řekne:

 

„...mám odcvičeno, teď se můžu hrbět, dupat, flákat.“

 

 

Pohybový styl je o rozmanitosti aktivit, prozkoumávání a hravosti. Tento přístup:

 

·        Zabraňuje zbytečnému přetěžování/opotřebení/ztuhnutí těla jednotvárnou činností.

·        Nutí nás přemýšlet/vnímat pohyb skrze rozhodování, a tak udržuje aktivitu mozkové činnosti v pohotovosti, až do bačkorového věku.

·        Hravost nám vlévá energii do žil, kouzlí úsměv na tváři, buduje vytrvalost a schopnost soustředit se na přítomnost.

·        Způsobuje nám radost, co z nás dělá „závisláky“, co se vrací znovu a znovu k prožití pocitů, které nezávisí na odměnách a srovnání se s druhými.

                               

                                 Příští kapitola:

 Zrození myšlenky (R)evolution Movement